Graf teorisinin bazı mühendislik uygulamaları
Engineering applications of graph theory
  1. Tez No: 237671
  2. Yazar: MURAT SABRİ SARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SİNAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Graf Teorisinin çıkış ve gelişmesi alışılagelmiş biçimde olmamıştır. Teori, kendisinden çok daha eski bir problemin çözümü olarak ortaya konmuştur. Graflar daha sonra elektrik mühendisliği, kimya ve ekonomi gibi birbirinden bağımsız alanlarda karşımıza çıkmıştır. Bugün ise graf teorisi, modern cebirin önemli kollarından biri olmuştur.Ele aldığımız bu çalışma; graf kavramını ve temellerini açıklayarak, elektrik mühendisliği ve endüstri mühendisliği alanlarına ne gibi katkılarda bulunduğunu incelemeye yöneliktir. Bu araştırma göstermiştir ki bu iki mühendislik alanında ilgili problemlere yaklaşımda farklı yöntemler de olmakla birlikte, graf yaklaşımı, bu problemlere çok daha net bir bakış açısı ortaya koymaktadır.Çalışma dört bölümden oluşup iki, üç ve dördüncü bölümler tezin amacını gerçekleştirmeye yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Graph theory has had an unusual origin and development. Theory has been shown up a solution of a problem which was set up before itself. Later, graphs appeared in unique areas such as electrical engineering, chemistry and economics. Today, graph theory becomes one of main branches of modern algebra.This study aims that to explain basic concepts of graphs and then to examine graph theory approaches in electrical engineering and industry engineering areas. This study denotes that although both engineering areas have different approaches to related problems, graf approaches of the same problem have more efficient focus on problems.Our study has four main chapters and second, third and fourth Chapters tend to realize our aims.