Balya ilçesi ve yakın köylerindeki toprak kirliliğinin çocuklar üzerine etkisinin in vitro gastrointestinal ekstraksiyon yöntemi ile belirlenmesi
Determination of potential soil pollution effects on children in Balya and its villages using an in vitro gastrointestinal extraction method
- Tez No: 237683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın ilk kısmında, Balıkesir'in Balya ilçesi ve yakın köylerinden alınan topraklarda bazı metallerin toplam konsantrasyonları ve toprakların farklı fazlarındaki metal konsantrasyonları belirlenmiştir. Toprakların farklı fazlarındaki metal konsantrasyonlarının belirlenmesinde modifiye edilmiş BCR ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Toprak örneklerindeki toplam metal konsantrasyonlarını belirlemek için, toprak örneklerine kral suyu ile yaş yakma işlemi uygulanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde ise, toprakların çocuklar tarafından bilinçli ya da bilinçsiz olarak yenmesi durumunda mide ve bağırsak sindirimi yoluyla sindirim sistemindeki sıvı içine geçebilecek metal konsantrasyonları in vitro gastrointestinal ekstraksiyon yöntemi ile belirlenmiştir.Mide, bağırsak ve BCR'ın dört adımı arasında ve ayrıca her bir toprak örneğindeki metal derişimleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak temel bileşen analizi ve korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Balya bölgesindeki topraklarda metal kirliliğinin olduğu ve çocukların bu toprakları bilerek ya da bilmeyerek yemesi durumunda sağlıklarının tehlike altında olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first step of this work, total metal concentrations in soil and metal concentrations in different phases of soil were determined in some soils collected from Balya which is a town of Balikesir and its associated villages. The modified BCR (the European Community Bureau of Reference) method was used to determine the metal concentrations in different phases of the soil. Soil samples were digested using aqua regia to determine total metal concentrations.In the second step of the work, an attempt was made to simulate the release of chemicals from soil samples that may be consumed either intentionally or unintentionally by children. Therefore, in vitro conditions were created to simulate, principally, enzymatic action in the mouth, the stomach and the intestines.The correlation between the metal concentrations in the gastric phase, the intestinal phase and the four individual steps of the BCR sequential extraction procedure was investigated statistically using principal component analysis and correlation analysis for every soil sample. In addition, the chemometrics packages were also used to see if there were any correlations between the extraction behaviours of different metals. The results showed that there is metal pollution in soils around the Balya area and if children eat these soils intentionally or unintentionally, it may have a toxic effect and potentially be a hazard to their health.