Esnek uzuvlu düzlem mekanizmaların deneysel ve teorik analizi
- Tez No: 45305
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN KOPMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
oz Bu çalışmada düzlemsel bir krank-biyel mekanizmasının kineto-elastodinamik analizi yapılmıştır. Biyel narin" bir dikdörtgen kesitli çubuktan yapılmış olup, bu uzvun kineto- elastodinamik deney sonuçları elde edilerek analitik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Biyelin hareket denklemi, bu uzvun elastikiyeti göz önüne alınarak çıkartılmıştır. Bu dördüncü mertebeden, nonlineer, kısmi türevli, homojen olmayan diferansiyel denklemdir. Bu denklemin kesin analitik çözümü mevcut değildir; ancak bazı özel haller için yaklaşık çözümleri mevcuttur. Bu denklem ayrıklaştırılmış parametre yöntemi ile önce lineerleştirilip daha sonra bir matris denklemine dönüştürülmüştür. Bulunan yeni denklemi çözmek için Runge-Kutta metodu kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar elde etmek için biyelin orta noktasına uzama ölçer (strain-gauge) yapıştırılıp dinamik çalışma şartlarında, uzama ölçer' de oluşan gerilme değişimlerini bir kuvvetlendiriciden geçirdikten sonra, biyelin orta noktasında oluşan gerilmeler osiloskopta görüntülenmiştir. Krankın açısını tespit etmek için konum tespit anahtarı (proximity switch) kullanılmıştır. Açısal hız ve krank boyu gibi mekanizma parametrelerinin farklı değerleri için biyelin orta noktasındaki gerilmelerin değişimi incelenmiş ve sonuçlar grafik halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the kineto-elastodynamic analysis of a planar slider-crank mechanism has been carried out. The connecting rod has been designed as an elastic beam. The experimental results of this element have been compared with the results of the analytic calculations. The equation of the connecting rod has been derived by considering its elasticity. The equation obtained is a fourth- order, nonlinear partial differential eguation with variable coefficients. The exact analytical solution of this equation is not known but there are some approximate solutions for special cases. In order to solve this equation, firstly it has been linearized and reduced to a set of ordinary differential equations using lumped parameter approach. To solve these differential equations the method of Runge-Kutta has been used. To get experimental results by means of a strain-gauge which was stuck into the middle of the connecting rod, the stress variations occured on the strain-gauge in dynamical working conditions have been amplified by means of an amplifier, and these signals have been monitored on a osciloscope. In order to define the angular position of the crank, a proximity switch has been used. For the different values of several parameters of the slider-crank mechanism such as operation speed and crank lenght, change of the bending stresses at the midpoint has been studied and the results obtained have been shown graphically.