Helezonik savonius türbini imalatı ve denenmesi
Useability of a heat pomp geared by wind turbine
- Tez No: 237728
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, rüzgâr enerjisinin enerjisinden faydalanılarak elektrik üretimi için helezonik savonius türbini imal edilerek performans deneyleri yapılmıştır. 0,8 m x 0,8 m x 1,5 m ebatlarındaki tek kanatlı helezonik savonius türbini ile Karabük ilinde Öğlebeli tepesinde deneyler yapılmıştır. Rüzgâr hızları 2,5 m/s ile 4,5 m/s arasında iken türbinden 25 w ile 102 w arasında güç elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a helical savonius turbine to produce electricity from wind power was made and its performance was tested experimentally. The dimensions of the single wing savonius type turbine were 0,8 m x 0,8 m x 1,5 m and it was founded and tested in a high altitude hill (Oglebeli) in Karabuk city. The turbine has produced 25 W and 102 W electric power when it was run at wind speeds of 2,5 m/s and 4,5 m/s respectively.