Bursa ilinde domates salçası üretiminin ekonomik yapı ve sorunları
  1. Tez No: 23774
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN REHBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZ BURSA İLİNDE DOMATES SALÇASI ÜRETİMİNİN EKONOMİK YAPI VE SORUNLARI Türkiye'deki domates salçası üretimi son yıllarda çok büyük gelişmeler göstermiş olup 1990 yılında 289 295 ton düşeyine ulaşmıştır. Bursa ilinin bu üretimdeki payı 3C54.76 gibi yüksek bir orandadır. Türkiye'deki mevcut salca fabrikalarının 5K31 ' i Bursa ilinde bulunmaktadır. ilde toplam 11 adet salca işletmesinde 302 040 ton salça üretim kapasitesi mevcut olup, bu kapasite ildeki toplam salçalık domates üretiminin üzerinde bulunmaktadır. Araştırma alanı olan Bursa ilinde sanayi tipi domates üret imin in büyük bir bölümü sözleşmeli üretim şeklinde olmaktadır. Sözleşme koşullarında üretici açısından bazı sorunlar bulunmaktadır. Salça sanayinde üretim daha çok dış pazarlara satış imkanlarına göre belirlenmektedir. Bununla beraber ambalaj malzemesi maliyetinin yüksek oluşu, kalitenin yetersizliği dış, satımda sorunlar yaratmaktadır. önemli bir pazar durumundaki AT' in dış alımda koyduğu kotalar da dış satımcıları olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ECONOMIC STRUCTURE AND RELATED PROBLEMS OF TOMATO PASTE INDUSTRY IN BURSA PROVINCE In recent years, tomato paste industry has lieen developed rapidly and tomato paste production of Turkey reached to 289 295 tons level in 1990. Bursa Province has a rather important share with 54.76*$; in this production amount. Almost 31.00$ of the tomato paste plants of Turkey has.been located in the Bursa Province. having about 302 040 tons tomato paste production capacity which is above the field tomatoes production for industry in the Bursa. Field tomatoes production in Bursa Province mostly was carried out under contract farming which has some serious problems from the formers point of interest. Tomato paste industry has been developed rather to meet foreign demand. However this sector lias serious difficulties in export such as high cost and quality problems of packing material. Imports quotas of European Community which is an important market., have been affecting exporters in a negative way.