Gökova İç Körfezi su kalitesinin incelenmesi
Investigation of water quality in Gökova Inner Bay
  1. Tez No: 237756
  2. Yazar: EVŞEN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gökova körfezi, Türkiye'nin güney batısında ve Ege Denizi'nin güney doğusunda yer almaktadır. Gökova Körfezinin su kalitesi; evsel atık sular, turizm aktiviteleri, tarım, balıkçılık faaliyetleri ve deniz taşımacılığından etkilenmektedir. Bu çalışmada Gökova Körfezi'nde, 15 istasyon seçilmiş ve deniz suyu örnekleri Mart 2007-Şubat 2008 tarihleri arasında (bir yıl boyunca) her ay yüzeyden ve yüzeyin 20 metre derininden alınmıştır. Bu örneklerde renk, forell skalası; görünürlük, secchi disk; sıcaklık, termometre; tuzluluk ve pH, multiparametre ve NO3--N, NO2--N, NH4+-N, PO4-3-P, SiO2-Si, klorofil-a spektrofotometre kullanılarak, çözünmüş oksijen winkler metodu ile ölçülmüştür. N/P ve TIN değerleri tespit edilen değerlerden yararlanılarak hesaplanmıştır. Bu çalışmanın amacı, kimyasal parametrelerin istasyonlara göre aylık değişimlerni tespit etmektir. Bu amaç için basit bir istatistik yöntemi olan relatif modifikasyon yöntemi kullanılmıştır. Hesaplanan relatif modifikasyon değerleri, kıyısal istasyonlar ile referans istasyonları arasında belirgin bir fark olduğunu göstermektedir. Bu farkın, antropojenik kaynaklı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gökova Gulf takes place at the southwest of Turkey and southeastern of Aegean Region. Water quality of Gökova has been influenced on domestic wastewaters, tourism, agricultural, fishery activities and sea transport. In this study, 15 stations have chosen and the sea water samples were taken March 2007 to February 2008 (over a year) monthly from surface and 20m deep in the Gulf of Gökova. Measuring these samples forell scale for colour, secchi disk for visibility, thermometer for temprature, multiparameter for salinity and pH, spectrophotometer for NO3--N, NO2--N, NH4+-N, PO4-3-P, SiO2-Si and chlophyll-a, winkler method for dissolved oxygen were used. N/P and TIN values were measured by using other measured values. The objectives of this study is to employ a simple statistical method, relative modification on chemical parameters. The calculated relative modification values show that there is a clear difference between parameters among coastal stations and reference stations. This difference can be a source of antropogenic impacts.