Karboksil ve sülfoksil grubu içeren schiff bazı La(III) komplekslerinin elektrokimyasal özelliklerine çözücü ve ph'nın etkilerinin araştırılması
An investigation about electrochemical properties of some schiff base ligands including carboxyl and sulfoxyl groups and their La(iii) complexes in different ph and in different solvents
- Tez No: 237765
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada; dört schiff bazı (HL1-HL4) ve bu Schiff bazlarının La kompleksleri sentezlenmiştir. Tüm bileşikler analitik ve spektrokimyasal yöntemlerle karakterize edilmiştir. Elde edilen ligandlar ?OH, -CH=N-, ?SO3H ve COOH gibi polar gruplara sahip olduklarından çözünürlükleri oldukça yüksektir. Ligand ve komplekslerin siklik voltametride farklı pH' larda (pH=2 ? pH=12 aralığı) ve farklı çözücüler karşısındaki ( DMF ve DMSO ) davranışları, 100 ve 200 mV/sn tarama hızlarında incelenmiştir.Ligandlarda pH=2'den pH=12' ye doğru arttıkça anodik pik potansiyellerinin genel olarak negatif bölgeye doğru, katodik pik potansiyellerinin ise genel olarak pozitif bölgeye doğru kaydığı görülmektedir. Kompleksler için aynı pH aralığında anodik piklerin pH nın artışıyla beraber negatif bölgeye, katodik piklerin ise genel olarak pozitif bölgeye doğru kaydığı görülmektedir. Farklı çözücüler içerisindeki elektrokimyasal davranışlar incelendiğinde, DMSO'da anodik pik potansiyelleri DMF'ye nazaran daha pozitif, katodik pik potansiyelleri ise daha negatif bölgede gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we synthesized four Schiff base ligands (HL1-HL4) and their LaIII metal complexes. All compounds have been characterized by analytical and spectroscopic methods. Ligands includes some polar groups (OH, CH=N, SO3H), and because of this they exhibit high solubility. The electrochemical properties of all ligands and complexes have been studied at 100 and 200 mV/s scan rates, in different pH values between 2 to 12 and in different solutions (DMF and DMSO).CV studies shows that the anodic peak potantials of ligands are shifted towards more negative area, the catodic peaks potantials of ligands are generally shifted more positive area in relation to the higher pH. The anodic peak potentials of complexes are generally shifted towards more negative area and the catodic peak potentials of complexes shifted more positive area in relation to the higher pH. CV studies in different solutions shows that the anodic peak in DMSO solution situated more positive area than in DMF solution. Catodic peak in DMSO solution situated more negative area than in DMF solution.