Ovalbümin ve Fibrinojen'in metal oksit yüzeylerde adsorpsiyonu
Adsorption of Ovalbumin and Fibrinogen on metal oxide surfaces
  1. Tez No: 237766
  2. Yazar: EROL KULAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KOPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada kesikli çalkalayıcılı reaktörde sulu çözeltiden TiO2 üzerine Ovalbümin ve Fibrinojen adsorpsiyonu 20, 25, 30ºC sıcaklıklarda ve pH 5, 6.4, 6.7, 8 ortamlarında incelendi. Sulu çözeltideki Ovalbümin ve Fibrinojen derişim değişimleri Lowry yöntemi kullanılarak ölçüldü. Adsorpsiyona pH, sıcaklık ve adsorbent miktarının etkileri incelendi. Yapılan çalışmalarda, sıcaklık arttıkça ve ortam pH'ı azaldıkça adsorpsiyon hızı ve adsorpsiyon verimlerinin arttığı gözlendi. Adsorpsiyon deneylerinde Ovalbümin için en yüksek adsorpsiyon % 91 verimle, Fibrinojen için ise % 99 verimle 20ºC sıcaklıkta ve pH 5 koşullarında gerçekleşti. TiO2 üzerine Ovalbümin ve Fibrinojen adsorpsiyonu deneysel denge verilerinin Freundlich ve Langmuir izoterm modellerine uygunluğuna bakıldı ve bu verilerin Freundlich izoterm modeline uyum sağladığı görüldü. Farklı sıcaklık ve pH'larda TiO2 üzerine Ovalbümin ve Fibrinojen adsorpsiyon kinetiği incelendiğinde, her ikisi için de kinetik verilerin birinci mertebe hız kinetiğine uygun olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, adsorption of Ovalbumin and Fibrinogen on TiO2 in aqueous solutions in a batch shaking reactor was investigated at 20, 25, 30ºC temperatures and solution pH 5, 6.4, 6.7, 8. Ovalbumin and Fibrinogen concentration change in aqueous solutions were determined by using Lowry method. The effects of pH, temperature and the amount of adsorbent on adsorption were investigated. The adsorption rate and efficiecy were observed to increase with an increase in temperature and decrease in solution pH. In adsorption experiments, the maximum amount of adsorption was found as 91 % Ovalbumin and 99 % Fibrinogen at 20ºC and pH 5 conditions. The experimental adsorption equilibrium data for Ovalbumin and Fibrinogen on TiO2 were compared with the Freundlich and Langmuir adsorption isotherm models and it was observed that these data were in good agreement with the Freundlich isotherm model. The adsorption kinetics of Ovalbumin and Fibrinogen on TiO2 at different temperatures and solution pH conditions were investigated and the kinetic data showed first order kinetics for both proteins.