Kuarterner amonyum tuzuyla organokil eldesi ve karakterizasyonu
Organoclay production by using quaternary ammonium salt and characterization
  1. Tez No: 483765
  2. Yazar: ZİYA BİNAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Karmaşık bir yapı ve mineral içeriğine sahip killer genel olarak; seramik, döküm, gıda, petrol, sondaj, dolgu, kağıt, plastik, ilaç gibi pek çok endüstri kolunda kullanılan bir malzeme grubunu oluştururlar. Son yıllarda, killerin modifikasyona uğramaları sonucu oluşan organokillerin kullanımları da birbirinden farklı endüstriyel alanlarda olmaktadır. Killer, katyonik yüzey aktif maddelerle ya da uzun hidrokarbon zincirli kuarterner amonyum tuzları ile modifiye edilerek organokiller hazırlanmaktadır. Bu yüzey aktif maddelerin kuyruklarının kil tabakalarının kolayca ayrılmasını sağlamasından dolayı kuarterner amonyum tuzları özel ilgi çekmektedir. Kuarterner amonyum tuzlarını içeren katyonik yüzey aktif ajanlar yıllardan beri etkili antiseptik ve dezenfektan olarak bilinen önemli biyositlerdir. Kuarterner amonyum tuzları yüksek antimikrobiyal aktivite gösteren fonksiyonel gruplara sahiptirler ve uygulama alanları geniştir. Nanokompozit malzemeler oldukça az miktarda (%
Özet (Çeviri)
Clays are structrally complex, mineral containing materials and they are considered as a material group that are commonly used in various industrial sectors such as ceramics, cast, food, petroleum, drilling, filling, paper, plastics, and medicine.In recent years,, organoclays which are formed by modification of clays are also used in various industrial areas. Organo-clays are prepared via modification of clays with cationic surface active materials or long hydrocarbon chain quarterner amonium salts. Quarterner amonium salts are of particular interest since these surface allows easy separation of clay laminates of active materials' tails. Cationic surface active agents containing quarterner amonium salts are important biocidal products with well known their antisceptic and disinfectant properties. Quarterner amonium salts have functional groups with high antimicrobial activity and their field of application is wide. Nanocomposite materials are plastics which includes a very small amount (%