Bazı bitki (Melia azederach L., Sytrax officinalis L.,Quercus ssp.) tohumlarından elde edilen ekstraktların Çam Keseböceği, Thaumetopoea Pityocampa (Schiff.), larvalarına karşı kullanılması
The use of extracts derived from some plants (Melia azederach L., Sytrax officinalis L., quercus spp.)? fruits against larvae of Pine Processionary moth, Thaumetopoea Pityocampa(Schiff.)
- Tez No: 237789
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, 2006-2008 yılları arasında KSÜ Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalında yapılmıştır. Araştırmada Tesbih ağacı (Melia azederach) ve Tespih çalısı (Sytrax officinalis)' nın kuru ve yaş tohumlarından elde edilen ekstraktların, boraks ve borik asidin %10'luk çözeltilerinin ve çam odunundan elde edilen katranın çam keseböceği (Thaumetopoea pityocampa Schiff.) larvalarına karşı insektisit etkisi incelenmiştir.Melia azederach, Sytrax officinalis tohumlarından elde edilen ekstraktlar Thaumetopoea pityocampa(schiff.) larvalarının tüm larva dönemlerinde, boraks ve borik asidin %10'luk çözeltileri ve meşe odunundan elde edilen katran ise 1. ve 5. larva dönemlerinde larvalar üzerine 4 farklı dozda uygulanarak kontakt etkileri araştırılmıştır. Yapılan istatistik analiz sonucunda tüm denemelerdeki ortalama ölüm oranı Sytrax officinalis kuru kabukta 3.2, Sytrax officinalis yaş kabukta 3.3, Sytrax officinalis kuru çekirdekte 3.7, Melia azederach' da 3.9, Sytrax officinalis yaş çekirdekte 5.0, katranda ise 6,9 olarak tespit edilmiştir. Katran 1. ve 5. larva dönemlerinde en etkili madde iken boraks ve borik asidin %10'luk çözeltilerinin larvalar üzerinde etkisiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Forestry Faculty Department of Forest Engineering Forest Entemology and Conservation Department, between 2006-2008. In this study, the insectisidal effects of extacts obtained from watered and unwatered fruits of bead tree (Melia azderach) and storax tree (Sytrax officinalis), % 10 borax and boric acid solutions and bitumen obtained from pine wood against larvae of pine processionary moth (Thaumetopoea pityocampa Schiff.) were investigated.Contact effects were investigated by using four different doses of extacts obtained from Melia azderach and Sytrax officinalis at all larvae periods of Thaumetopoea pityocampa(schiff.) ; and % 10 borax and boric acid solutions and bitumen obtained from pine wood at 1st and 5th larvae periods. Statistical analyses showed that, death rates in all trials of Sytrax officinalis with unwatred peel was 3.2, Sytrax officinalis with watered peel was 3.3, Sytrax officinalis with unwatered stone was 3.7, Melia azederach was 3.9, , Sytrax officinalis with watered Stone was 5.0 and with bitumen was 6.9. While bitumen were the most effective substance at 1st and 5th larvae periods, % 10 borax and boric acid solutions were found ineffective against larvae.