Helis açılı dişli çarklarda statik gerilme analizi
Static stress analysis of helical gears
  1. Tez No: 237806
  2. Yazar: MEMET AVCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ ALPER ÖZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, evolvent profile sahip helis açılı dişlinin diş dibinde meydana gelen gerilmeler incelenmiştir. Bilindiği gibi, helis dişlilerin tasarım amacı, yük taşıma kapasitesini artırmak performansı yükseltmek ve daha az gürültüyle çalışan dişli çarklar elde etmektir.Helisel dişli çarklarla ilgili birçok çalışma yapılmıştır ve halen yapılmaktadır. Ancak bu araştırmaların çoğunda diş profilleri iki boyutlu olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada ise, gelişen bilgisayar teknolojisinin sağladığı olanaklardan yararlanarak dişli çarklar üç boyutlu olarak incelenmiştir. Gear Trax, Solid Edge ve Ansys programları kullanılarak dişin en kritik bölgesi olan diş dibi, üç boyutlu olarak analiz edilmiş ve bölgede oluşan statik gerilmeler hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar daha önceki çalışmalarla karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the stress analysis of helical gears with involute profile teeth are investigated. helix angle of involute profile gear tooth on the bottom were examined. The aim of desing helical gear is that to get gear with high performance such as high load carrying capacity and working with less noise.In literature there are a lot of application for stress analysis of helical gear tooth. Being difficult to study in 3-D, most of them are investigated gear profile in 2 D. The development computer technology to get 3 D stress analysis of gear is no longer and so easier. In this study by using Gear Trax, Solid Edge, Ansys programs static stress analysis of helical gears at the bottom of tooth which is the most critical region for stress, is examinated. The results obtained are compared with earlier studies has been interpreted.