Parmak-vuru performansı ölçüm cihazı tasarımı
Finger-tapping performance measurement devices planning
  1. Tez No: 237814
  2. Yazar: HÜSEYİN YETER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZER, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Parmağın vuru performansı ile dış uyarılara karşı tepki süreleri sinir ağlarının analizi ve beyin hasarları ile ilişkilendirilebilecek ritim bozukluklarının tespitinde önemli bir değişkendir. Bununla beraber değişik meslek gruplarına ait insanların parmak performanslarını ölçmek ve mesleki alanları ile performanslarını ilişkilendirebilmektedir. Bu verilerin toplanabilmesi, depolanabilmesi ve belirli standartların tespit edilebilmesi açısından parmak vuru ölçüm cihazlarının tasarımı ve geliştirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada hem karmaşık hem de standart test kriterleri seçilerek parmak vuru ölçümü yapabilen bir cihaz tasarımı gerçeklenmiştir. Koşullu ya da koşulsuz yapılan testlerde elde edilen sonuçlar cihazın hafızasında tutulmakta, mevcut lcd ekranda görüntülenebilmekte ve bilgisayar yardımıyla istenilen grafikler çizdirilebilmektedir. Tüm testlerin sonuçları ileri seviye analiz yapabilmek adına belirlenen bir adrese m.file olarak depolanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the warning against non-performance of the finger pulse neural network analysis of the reaction time and brain damage can be associated with a significant variable in determining the rhythm disorder. However, people belonging to different occupational groups and professional fields to measure the finger performance can be associated with the performance. This data can be collected, stored and will be determined and specific standards in terms of design and development of the finger pulse measurement device is important. In this study, the complex and the standard test criteria are selected to design a device that can do finger pulse measurement is true. Conditional or unconditional results obtained in the test device is kept in memory, with the help of available computer lcd screen display and the desired graphics can be drawn. All test results of advanced analysis to determine the name of an address can be stored as to m.file.