Laplace ve Helmholtz denklemleri
Laplace and Helmholtz equations
- Tez No: 237828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde Laplace ve Helmholtz denklemlerinin çözümlerine ilişkin sınır integral operatörleri ele alınmaktadır.Çembersel bir sınır boyunca tek katlı Laplacian potansiyel operatörünün spektral özellikleri ve teğetsel türevini ve ayrıca çift katlı Laplacian potansiyel operatörü ile bunun normal türevi, hipertekil operatörü üzerinde çalışacağız. Bu analizi Helmholtz potansiyel operatörlerine genişleteceğiz. Ayrık operatörlerin elemanları ve bunların özdeğerleri ve özvektörlerine ilişkin önemli analitik sonuçları elde edeceğiz.Tezde Amini (1999) makalesinden detaylı olarak yararlanacağız.
Özet (Çeviri)
In this thesis, boundary integral operators for the solutions of Laplace and the Helmholtz equations are considered.We study the spectral properties of the single layer Laplacian potential operator and its tangential derivative, and also the double layer Laplacian potential operator and its normal derivative, the hypersingular operator over a circle boundary. We obtain important analytical results for the elements of the discrete operators and their eigenvalues and eigenvectors.In this theses, we use Amini (1999) in detail.