Saçılma ve potansiyel teori
Scattering and potential theory
- Tez No: 269464
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM ANAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında IR3'te Laplace denklemi için Dirichlet ve Neumann problemleri, Fredholm integral denklemleri olarak formüle edilmiştir. Helmholtz denklemi için tek katlı ve çift katlı Helmholtz potansiyelleri incelenmiştir. Homogen olmayan bir ortamda zaman harmonik dalga yayılması probleminin çözümü verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Dirichlet and Neumann problems for the Laplace Equation are formulated as the Fredholm integral equations in IR3. Single layer and double layer potentials for the Helmholtz equation are investigated. The solution of the problem for the time harmonic wave propagation is given in a nonhomogeneus medium.