Kaolin kil (ince örtü kaplama teknolojisi) ve gölgeleme uygulamalarının kirazda ikiz meyve oluşumunun azaltılmasına olan etkileri
The effect of kaolin clay application (particle film technology) and shading on reducing double fruit formation in sweet cherry
  1. Tez No: 237845
  2. Yazar: ATİLLA YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada kaolin kil uygulamasının ve gölgeleme materyalinin `Gisela 5' anacına aşılı `Lapins' çeşidi kiraz ağaçlarındaki çift (ikiz) meyve oluşumuna olan etkisi araştırılmıştır.Kaolin kil uygulaması 25 Haziran tarihinden itibaren 2.5 hafta aralıklarla 4 kez ağaçlara püskürtme şeklinde yapılmış; gölgeleme uygulamasında ise ışığı % 50 oranında geçiren örtü materyali kullanılmış; ayrıca her iki uygulama kombine olarak yapılmıştır. Denemede yaz aylarındaki günlük ortalama ve en yüksek hava sıcaklıkları, meyve tomurcuk sıcaklığı, yaprak stoma iletkenliği, çanak yaprak taslaklarının oluşma tarihi, çift dişi organlı çiçek oranı ile çift ve mahmuzlu meyve oranları belirlenmiştir.Kiraz ağaçlarında çanak yaprak taslaklarının hava sıcaklığının en yüksek olduğu temmuz ayının son haftası içinde oluştuğu belirlenmiştir. Kaolin kil uygulanması tomurcuk sıcaklığını tanık ağaçlarınkine göre 2ºC, gölgeleme + kaolin kil uygulaması 4ºC, gölgeleme uygulaması da 5ºC kadar düşürmüştür. Tanık ağaçlarda % 26.2 olan çift meyve oluşumu kaolin kil uygulamasında % 17'ye, kaolin kil + gölgeleme ve gölgeleme uygulamalarında ise % 8'e düşmüştür. Tanık ağaçlarda ve kaolin uygulamasında mahmuzlu meyve oranı yaklaşık % 6 iken, gölgeleme + kaolin kil ve gölgeleme uygulamalarında % 3 civarında olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of kaolin clay and shading applications on the double fruit formation of Lapins sweet cherry trees grown on Gisela 5 rootstock were investigated.Kaolin clay was applied four times from June 25 at 2.5-week intervals; shading treatments was done with a woven cloth providing 50 % light reduction, both treatments were also combined. Daily mean and maximum temperatures, fruit bud temperatures, leaf stomatal conductance, sepal formation date, rate of double pistils and of double and spurred fruits were determined.Sepal primordia was formed in late July when the daily temperatures were highest. Kaolin clay application reduced fruit bud temperature by 2ºC, kaolin clay + shading application by 4ºC, shading alone by 5ºC, compared to control trees. Double fruit formation was 26.2 % in control trees, 17 % in kaolin clay application and 8 % in shading application as well as kaolin clay + shading application. Spurred fruit formation was approximately 6% in both control trees and caolin clay application, and 3% in both shading and kaolin clay + shading application.