Haydarpaşa Numune Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum polikliniğinde 'vajinal akıntı' yakınmasıyla başvuran hastalarda etken araştırması
  1. Tez No: 23785
  2. Yazar: TUNCER BAYBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
46 ÖZET Bu çalışmada Haydarpaşa Numune Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran ve“vajinal akıntı”yakınması olan 100 hastada risk etkenleri, patojen etkenler ve tanı yöntemleri araştırılmıştır. Sonuçta vajinal akıntıların büyük bölümünün nedeninin vajinitler olduğu ve bunlar arasında da“bakteriel vaginosis”in en büyük oranda görüldüğü saptanmıştır. Tüm vajinitlerin ve özellikle de bakteriel vaginosisin tanısında çok basit tanı yöntemleriyle tanıya varmanın olası olduğu ve kültür ve daha ileri tanı yöntemlerine gerek olmadığı çalışma sonucunda anlaşılmıştır. SUMMARY İn this essay we have examined the diagnostic methods and risk factors on 100 patients who attended the Department of Gynecology and Obstetric, Haydarpaşa Numune Hospital with the complaint of“vaginal discharge”. As a result we have recognise the main cause for vaginal discharge is vaginitis and the biggest portion of that is“bacterial vaginosis”. It has been realised that simple methods are enough to diagnose all kinds of vaginitis and there are no need to use cultures and further more complicated methods.
Özet (Çeviri)