Transperineal ultrasonografi ile pelvik taban disfonksiyonunda anorektal açının değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the anorectal angle i̇n pelvi̇c floor dysfuncti̇on usi̇ng transperi̇neal ultrasonography
- Tez No: 953734
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN VURAL, DR. GİZEM BERFİN ULUUTKU BULUTLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızda transperineal ultrasonografi ile saptanan anorektal açı ölçümlerinin PFDI-20 skorları ile korelasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma 15.05.2025 ve 15.08.2025 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi jinekoloji polikliniğine başvurmuş ve çalışmaya katılma rızası olan 67 gönüllü kadın hasta ile yapılmıştır. Bu çalışmada en az bir vajinal doğum öyküsü olan 19-49 yaş arası kadınlara PFDI-20 anketi uygulanarak skorları kaydedildi. Transperineal ultrasonografi kullanılarak istirahat, valsalva manevrası ve kegel manevrası sırasında anorektal açı ölçümleri yapıldı. Bulgular: Yaş ile POPDI-6 arasında negatif yönde, doğum sayısı ile UDI-6 arasında pozitif yönde, bir ilişki bulunmaktadır. PFDI-20 ve CRADI-8 değerleri ile yaş, doğum sayısı, BMI, kronik hastalık varlığı ve geçirilmiş cerrahi ile ilişkili bulunmamıştır (p>0.05). İstirahat, kegel ve valsalva sırasında ölçülen anorektal açı değerleri ile PFDI-20, CRADİ-8, UDİ-6 ve POPDİ-6 sonuçları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to evaluate the correlation between anorectal angle measurements obtained by transperineal ultrasonography and PFDI-20 scores. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted between 15.05.2025 and 15.08.2025 at the Gynecology Outpatient Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital with 67 voluntary female patients who consented to participate. In this study, the PFDI-20 questionnaire was administered to women aged 19–49 years with a history of at least one vaginal delivery, and their scores were recorded. Using transperineal ultrasonography, anorectal angle measurements were performed at rest, during the Valsalva maneuver, and during the Kegel maneuver. Results: A negative correlation was found between age and POPDI-6, and a positive correlation was found between the number of deliveries and UDI-6. PFDI-20 and CRADI-8 values were not found to be associated with age, number of deliveries, BMI, presence of chronic disease, or history of surgery (p>0.05). No significant correlation was observed between anorectal angle measurements at rest, during Kegel, and during Valsalva and the results of PFDI-20, CRADI-8, UDI-6, and POPDI-6 (p>0.05).