Sturm-Liouville problemi ve spektral teorisi üzerine
On the Sturm-Liouville problem and its spectral theory
- Tez No: 237865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ÇEVİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Diferansiyel denklemler matematikte ve matematiğin uygulamalarında önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle uygulamalı matematiğin birçok alanında gereksinim duyulan sınır-değer problemlerinin çözümü fizik ve mühendislik gibi alanlardaki gelişmelere hız kazandırmıştır. Sturm-Liouville sınır-değer problemi veya kısaca özdeğer problemi de uygulamalarda karşılaşılan kısmi türevli diferansiyel denklemlerin çözümlerinde sıkça kullanılmaktadır. Sturm-Liouville problemi üzerine hazırlanan bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel tanım ve teoremler, ikinci bölümde Sturm-Liouville probleminin tanıtımı ve farklı metotlarla çözümleri ile uygulamaları, üçüncü bölümde de regüler problemin spektral teorisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Differential equations play an important role in mathematics and its applications. In particular, boundary-value problems and their solutions, which are often needed in applied mathematics, have accelerated the developments in the fields such as physics and engineering. Sturm-Liouville boundary-value problem, namely eigenvalue problem, is often used for solutions of partial differential equations in applications. This thesis, which concerns Sturm-Liouville problem, consists of three parts. In the first part basic definitions and some theorems are given. The second part includes the properties and the solutions of Sturm-Liouville problem by different methods with applications. In the third part spectral theory of the regular problem is examined.