Transport denklemi için üç boyutlu ters problem
Three-dimensional inverse problem for the transport equation
- Tez No: 237866
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AMİROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gerekli temel tanım ve teoremler,Hadamard ve Tikhonov anlamında iyi ve kötü konulmuş problemler, integral geometri problemleri ve Radon problemi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Transport Denklemi için üç boyutlu ters problemin varlığı, tekliği ve kararlılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This Thesis consists of two sections. In the first section, some essential definitions and teorems, informationon about a well posedness of a problem in Hadamard and Tikhonov sense, the problem of integral geometry and Radon problem are given. In the second section, existence, uniqueness and stability of solution of the three dimensional inverse problem for Transport equation are shown.