N-heterohalkalı bileşiklerin metal kompleksleri
Metal complexes of N-hetereocyclic compounds
  1. Tez No: 237867
  2. Yazar: SAFİNAZ ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, 2,3-bütandiondihidrazon (BDH) ligandının N-metil-2-imidazolkarboksaldehit (IKA) ile kondenzasyonu sonucu çok dişli ligand bis(N-metilimidazol-2-il)-bütandiondihidrazon (L) sentezlendi. Bu ligandın geçiş metal komplekslerinin sentezi üzerine çalışılmıştır. L yapısı tek kristal X- ışını kırınımı ile aydınlatılmıştır. Ayrıca FT-IR, NMR, elementel analiz ve ESI-MS teknikleriyle de ligandın karakterizasyonu yapılmıştır. Ligandın Ag(I), Cu(I) ve Cu(II) kompleksleri sentezlenmiştir. L, Ag(I) ile sarı renkli [Ag3(L)2(MeCN) 3] .H2O yapısına sahip trinükleer kopleks vermiştir. Bu yapıda her gümüş(I) iyonu tetrahedral geometriye sahiptir. Benzer şekilde Cu(I) iyonu koyu kahverengi [Cu3(L)2(MeCN)(PF6)2] (H2O)2 trinükleer kompleks vermiştir. Cu(I) merkezi tetrahedral geometriye sahiptir Cu(II) iyonu ile L koyu kahverengi [Cu3(L)3(MeCN)2(OTf)4] (H2O) trinükleer kompleks vermiştir. Cu(II) merkezi bozunmuş oktahedral geometriye sahiptir. Komplekslerin yapıları FT-IR, NMR, elemental analiz ve LC\MS-APCI teknikleriyle aydınlatılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study multidentate ligand bis (N-methylimidazole-2-yl)butandione dihydrazone (L) was synthesized by the condensation reactin of 2,3-butandione dihydrazone (BDH) with N-methyl-2-imidazole carboxaldehyde (IKA). Synthesis of metal complexes of the ligand was studied. Crystal structure of L was determined and its structure was furtier characterized by FT-IR, NMR, CHN and ESI-MS techniques. Metal complexes of Ag(I), Cu(I) and Cu(II) were synthesized. In there, L yielded a trinuclear complex with Ag(I) as [Ag3L2(MeCN)3].H2O. In this complex each Ag(I) centre adopts tetrahedral geometry. Similarity the brownih colour Cu(I) complex was found to be a trinuclear complex as [Cu3(L)2(MeCN)(PF6)2].(H2O)2 where the Cu(I) centre show tetrahedral coordination. In the case f Cu(II), L yielded dark Brown colour trinuclear complex compound [Cu3(L)3(MeCN)2(OTf)4] (H2O)2in which each Cu(II) centre adopts a distorted octahedral geometry. All metal complexes have been charecterized by FT-IR, NMR, CHN and LC\MS-APCI tecniques.