Çok dişli N-heterohalkalı bileşiklerin metal kompleksleri
Metal coplexes of multidentate N-heterocyclic compounds
  1. Tez No: 237868
  2. Yazar: ÖZGÜR KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada ilk olarak 6,6'-dibromo-2,2'-bipiridinin (DBrBY) metilhidrazin ve hidrazin monohidrat ile reaksiyonu sonucu 6,6'-bis(metilhidrazin)-2,2'-bipiridin (DMHBY) ve 6,6'-bis(hidrazin)-2,2'-bipiridin (DHBY) sentezlenmiştir. Yapılar LC\MS-APCI ve FT-IR teknikleri ile aydınlatılmıştır. Her iki bileşiğin 2-difenilfosfin-benzaldehit (dpba) ile kondenzasyonu sonucu sırasıyla çok dişli ligand 6,6'-bis(2-difenilfosfinbenzaldehit-N-metilhidrazin)-2,2'-bipiridin (L1) ve 6,6'-bis(2-difenilfosfinbenzaldehit-hidrazin)-2,2'-bipiridin (L2) sentezlenmiştir. Yapılar LC\MS-APCI ve FT-IR teknikleriyle aydınlatılmıştır. Daha sonra L1 ligandın Ag(I) ve Cu(I) kompleksleri, L2 ligandının Cu(I) kompleksi sentezlenip yapıları LC\MS-APCI ve FT-IR teknikleriyle aydınlatılmıştır.2-asetilpiridin ile etilediamin'in kondenzasyon reaksiyonu sonucu dört dişli ligand N,N'-bis[1-(piridin-2-il)etilidin)etan-1,2-diamin elde edilmiştir. Bu ligandın Cu(II) kompleksi sentezlenmiştir ve yapı elementel analiz, LC\MS-APCI, FT-IR ve X-ray teknikleriyle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly 6,6'-bis(methylhydrazino)-2,2'-bipyridine (DMHBY) and 6,6'-bis(hydrazino)-2,2'-bipyridine (DHBY) have been synthesized by the treatment of 6,6'-dibromo-2,2'-bipyridine (DBrBY) with methylhydrazine and hydrazine monohydrate, respectively and all have been characterized by LC\MS-APCI, FT-IR and 1H-NMR techniques. The multidentate ligands 6,6'-bis(2-diphenylphosphinobenzaldehyde-N-methylhydrazine)-2,2'-bipyridine (L1) and 6,6'-bis(2-diphenylphosphinobenzaldeyde-hydrazine)-2,2'-bipyridine (L2) have been synthesized by the condensation reaction of DMHBY and DHBY with 2-diphenylposhphinobenzaldehyde (dpba). The corresponding silver (I) and copper(I) complexes have been synthesized with L1 ligand and Cu(I) complex with L2 and charecterized by LC\MS-APCI and FT-IR techniques.In addition, the tetratedentate ligand N,N'-bis(1-(pyridin-2-yl)ethylidene)ethane-1,2-diamine was prepared by the condensation of 2-acetylpyridine with ethylenediamine. Its copper(II) complex was prepared and fully characterized by elemental analysis, FT-IR and also by single crystal X-ray diffraction techniques.