Talk ve wollastonit ilavelerinin duvar karosu bünyesine etkilerinin araştırılması
Reserch for the effects of talc and wollastonite additions on wall-tile masse
- Tez No: 237923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, duvar karosu bünyesinin, belirli oranlarda (ağırlıkça %5-10-15) talk ve wollastonit ilavesi ile fiziksel özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle Altın Seramik Anonim Şirketi Karo Fabrikası'ndan duvar karosu granül massesi temin edilmiştir. Çalışmalarda kullanılacak talk ve wollastonit öğütüldükten sonra reçetelere uygun toz karışımlar hazırlanmıştır. Şekillendirmeye hazır granüller 200×200 mm ölçülerindeki çelik kalıplar içinde, 165 bar basınç altında, tek eksenli hidrolik pres ile şekillendirilmiştir. Şekillendirilen numuneler ilk olarak oda sıcaklığında 3 saat, daha sonra etüvde 85°C sıcaklıkta 21 saat kurutulduktan sonra işletme şartlarına uygun olarak 1130°C'de 34 dakika süre ile sinterlenmiştir. Sinterlenmiş numunelerin su emme ve pişme mukavemetlerinin TS EN 14411'e uygun olduğu görülmüştür. Duvar karosu granülü, talk ve wollastonitin x-ışını fluoresans analizleri, tane boyut analizleri ve nem tayinleri, reçetelere göre hazırlanmış tozların termogravimetrik ve diferansiyel termal analizleri, sinterlenmiş numunelerin pişme küçülmesi, he piknometresi ile yoğunluk, kristallografik faz yapısının belirlenmesi için x-ışını difraksiyonu ve mikroyapının belirlenmesi için taramalı elektron mikroskobu analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim on this scientific work is to develop physical properties of wall tile by adding determined proportion of wollastonite and talc (5-10-15% as weight). For this purpose, wall tile granule mass was obtained from Altın Seramik A.Ş. Tile Fabric. After wollastonite and talc were grinded, powder composition was prepared according to prescription. Prepared granules were shaped in 200×200 mm steel mold under 165 bar pressure with unique eclipse hydraulic press. Shaped items were dried at room temperature for 3 hours then at 85 °C for 21 hours in drying oven. Dried samples were sintered at 1130 °C for 34 minutes suitable with company conditions. Sintered samples water absorption and firing resistances were examined to prove being in the quality of TS EN 14411 standard. In this scientific work, x-beam fluorescence analysis on wall tile granules, talc and wollastonite, granule dimension analysis, humidity appointment analysis, thermo gravimetric and differential thermal analysis on prepared powder according to prescription, firing behavior of sintered samples, density with He pycnometer, x-beam diffraction analysis to determine crystallographic phase structure, and scanning electron microscope analysis to determine microstructure were made.