Atatürk'ün Avrasya politikasında mazlum milletlerin yeri
On policy Eurasia of Atatürk oppressed nations
- Tez No: 237947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞAMİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Doğu'nun tamamını sömürgeleştiren batılı devletler, I. Dünya Savaşı'ndan yenik ayrılan Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarını da işgal etmişlerdi.Batılı devletler bu dünya savaşından sonra yaşama hakkını Türk Milleti'nden esirgemişlerdi.Türkler ve mazlum milletler aynı yazgıyı ve kaderi paylaşmaktaydı.İşte bu süreçte Doğu'yla Batı'nın kesiştiği Anadolu'da, Mustafa Kemal liderliğindeki Türk Kurtuluş Mücadelesi bütün mazlum milletlerin umudu olmuştu.Mustafa Kemal bağımsızlık mücadelesi süresince mazlum milletlerle ve batı emperyalizmle ideolojik savaş halinde olan Sovyet Rusya'yla en geniş anlamda işbirliği ve ittifak halinde olmuştu. Bilhassa Milli Mücadele'yle Türk dünyası arasındaki yakın işbirliği ve dayanışma göze çarpmaktadır. Mustafa Kemal mazlum milletlere imkan ve olanakları ölçüsünde yardım ederken, onların da Milli Mücadele'ye destek ve katkıları az olmamıştır. Bu süreçte mazlum milletler kendi bağımsızlık davalarını Türk Kurtuluş Savaşı'yla ilişkilendirmişlerdi.Batı emperyalizmine karşı verilen Türk Kurtuluş Savaşı, modern tarihte yeni bir çığır açtı. Emperyalizmin yenilmezlik efsanesine Anadolu'da son verildi. Mustafa Kemal Atatürk'ün açmış olduğu yoldan ilerleyen mazlum milletler, teker teker bağımsızlıklarını kazandı. Böylelikle Türk Kurtuluş Savaşı, Fransız Devrimi gibi, mazlum milletler nezdinde evrensel bir etki yaptı.Türk Kurtuluş Savaşını Lozan Antlaşması'yla taçlandıran Mustafa Kemal, mazlum milletlerle dayanışmasını ön plana çıkarmaya devam ettiği görülmektedir.Avrasya'da oluşturulan Balkan ve Sadabat Paktları bu politik anlayışın yansıması sunucu gerçekleşmiştir.Ayrıca Atatürk'ün dünya barışına yaptığı katkılarla,Türkiye'yi çağının en barışsever devleti haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Up until first world war, western nations colonized all the eastern world, except Ottoman empire. Just after the war, they had some opportinities to capture Ottoman teritories. Victorious western states didn?t recognize Turkish sovereignty. Turks, therefore, had come face to face the fate just like oppressed nations.Mustafa Kemal opened national independence war against western emperialists in Anatolia. This campaigne gave new ideas to oppressed nations. Furthermore, Mustafa Kemal started new good relationships wirh Soviet Russia which had war aganist western powers for similar reasons. At thes period, Anatolian nationalist movement established good relationship with Turkish world. Mutual aid and solidarity quickly established. Oppressed natoins took example Turkish national movement, for their future plans and expectations.Turkish independence war opened a new age within modern history. That ended the myth of invincible western powers. By the time, the succesors of Mustafa Kemal gained their independence. Because they take example his glorious victory. Oppressed nations defeated emperialist countries one by one. The success of Turkish movement affected eastern nations, similary French revolution.After the glorius victory, Mustafa Kemal forced the western powers to sign the Treaty of Lausanne . Then, he established Balkans and Sadabad pacts in euroaisa as a reflection of his global policy. His main aim was to contribute global peace. Contemporary Turkey become a leader defender of peace all over the world.