Kütahya seramikleri ve yeni değerlendirmeleri
Kütahya ceramics and their new evaluations
- Tez No: 237948
- Danışmanlar: PROF. DR. SİTARE TURAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Eski Çini Onarımları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yasayan toplumların varlıklarını korumaları ve var olma sürecinde güçlükalmalarının ölçütü geleneksel kültürlerini ve değerlerini koruyup yasatabilmeleriile orantılıdır.Kütahya, tarihi ve sanatıyla çok güçlü kökler tasıyan bir kültürdür. Tümdönemleriyle ayrı ayrı incelenmesi gereken bir tarih ve sanat anlayısı ilegeleneğine sahiptir.Yapmıs olduğumuz bu çalısmada, öncelikle yeni uygulamaların esaskaynağını olusturan Kütahya Seramiklerinin tarihsel asamaları, form, motif verenkleri ile olusturulmus tasarımları örnek alınmıstır. Tarih öncesi çağlardakiformlardan günümüze kadar olan tüm formlar detaylı olarak incelenmistir. Çesitliörnekleriyle uygulamalar yapılmıstır.Seramik üretiminde Kütahya'nın ön plana çıkmasının ve dikkat çekmesininözellikle 18?19. yüzyıl seramikleriyle olması çalısmalarımızda bu dönemeyoğunlasmamızı gerektirmistir.18?19. yüzyıl Kütahya seramiklerinin teknik ve estetik açıdan ulastığınokta mükemmeldir. Hamur yapısındaki incelik, beyazlık ve motiflerdekiözgünlüğün yanında, tasarımlardaki fonksiyonellik bu dönemdeki Kütahyaseramiklerinin farkını ortaya koymaktadır. Kullanılan motifler, kompozisyon verenkler de bu mükemmelliği tamamlar niteliktedir.Kütahya Seramikleri konusu içinde, 18?19. yüzyıl seramiklerinin yapım veüretimine zemin olan sosyal ortamı, halkın ihtiyacına cevap verebilen üretkenlikile teknik ve üslup özellikleri açısından özgün ve dikkate değer bir konu olmasınedeniyle özellikle seçilmistir.
Özet (Çeviri)
For the living societies, to protect their excistence and make themselfstronger deal with how they protect their culture and values.Kutahya has a very strong culture with it?s historical and artificial roots. It has amentality on art perspective, history and tradition that has to be examine.On this study we did, firstly the historical steps of Kutahya ceramics thatstructures main sources of the new applies, made with form, motif and coloursprojects had taken as a sample. All forms had analysed with their all detail,since the beginning of prehistory age till to today. appliance had been madewith some kind of examples.On production of Kutahya province stands out with ceramics productionespecially through the instrumentality of 18th-19th centuries ceramics and thisfact necessiates us to major in this subject and eras.Kutahya ceramics belongs to 18th-19th centuries are arrived at aperfection place due to their technical and aesthetical features. In addition tofunctionality on their designs, thinnes and whiteness in dough structure andorginality of related motifs put the difference of Kutahya ceramics belong to theaforesaid eras very clearly. Used motifs, composition and colors also bring thisperfection.Topic of Kutahya ceramics has been especially chosen as a authenticand notable subject due to its features such as productivity, technical andstylistic characteristics which met the needs of people and related socialmedium as a ground on which 18th-19th centuries ceramics productionimplemented.