Bazı akuatik organizmalara bağlı olarak Felent Çayı (Porsuk-Kütahya)'ndaki kirliliğin tespiti
The determination of pollution in the Felent Creek (Porsuk-Kütahya) by using some aquatic organisms
  1. Tez No: 237946
  2. Yazar: CÜNEYT NADİR SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Porsuk Nehri'nin ana kollarından biri olan Felent Çayı'ndaki su kalitesinin belirlenmesi amacıyla epilitik diyatomeler kullanılmıştır. Felent Çayı özellikle tarımsal ve evsel kirliliğe maruz kalmaktadır. Bu çalışmada bazı kimyasal parametreler ile sucul organizmalar Haziran 2006 ile Mayıs 2007 tarihleri arasında incelenmiştir. Sonuçta, akarsu boyunca seçilen beş istasyonda 41 cinse ait toplam 117 diyatome taksonu ile bazı büyük taban omurgasızları üyeleri tespit edilmiştir. Yine Felent Çayı'ndaki su kalitesi OMNIDIA programı kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar IDAP, WAT, CEE ve IPS indeksleri ile ölçülen kimyasal değerler arasında oldukça yüksek korelasyon olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Epilithic diatom assemblages were used to evaluate water quality in the Felent Stream which is one of the essential tributaries of the Porsuk River. This branch was polluted especially by agricultural and urban wastes. In this study, some chemical characteristics and some aquatic organisms were investigated in the Felent Stream between June 2006 and May 2007. As a result, 117 diatom taxa belonging to 41 genera and some benthic macroinvertebrata samples were found in total collected from five stations along the stream. Also, the water quality of Felent Stream was determined by using OMNIDIA Software Program. Results show that IDAP, WAT, CEE and IPS indices have quite high correlation with the chemical variables.