Kamulaştırma ve mülkiyet ilişkisinin irdelenmesi üzerine bir araştırma
Examinations of expropriation and property relations
  1. Tez No: 238014
  2. Yazar: SEMA TEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kamulaştırma, özel mülkiyette bulunan taşınmazların, kamu yararı için gerekli işlere tahsis edilmek üzere, yasada gösterilen yöntemlere göre tamamının yada bir kısmının, bedeli peşin ödenerek kamu mülkiyetine geçirilmesidir.Bu çalışmada, öncelikle kamulaştırma ile ilgili genel bilgilere, kamulaştırmanın hukuki dayanaklarına, kamulaştırma çalışmalarında karşılaşılan sorunlara ve kırsal alan değerleme yöntemlerine değinilmiştir. Kamulaştırma işlemleri, uygulama esnasında yönetimler ve taşınmaz malikleri açısından bir çok sıkıntıya neden olmaktadır. Bu sıkıntıların en başında kamulaştırma bedelleri ve bunların belirleme yöntemleri gelmektedir. Bu nedenle çalışmada kırsal alan kamulaştırma bedelleri ve bedel tespit yöntemleri irdelenerek, kırsal alanda kamulaştırma bedellerinin belirlenmesinde kullanılabilecek en uygun yöntem araştırılmıştır.Mevcut bedeller ve alternatif yöntemlerle belirlenen kamulaştırma bedelleri; birbirleri ile karşılaştırılıp yorumlanarak, kırsal alanda kullanılabilecek en uygun kamulaştırma bedel tespiti yöntemi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Expropriation is the transfer of the real property in private ownership partly or completely to the state domain being paid in advance within the legal proceedings in order to be allocated to the areas necessary for the furtherance of the public welfare.This study deals with the general information about the expropriation, the legal theories of the expropriation; the problems encountered in the expropriation proceedings and the appraisal methods of the rural areas. Expropriation proceedings cause a lot of problems both for the owner of the real estate and the government during the application. The leading problem is the expropriation appraisal and the determination of the appraisal methods. In this study the expropriation appraisal of the rural area and the appraisal methods are explicated and the best method to be used in the expropriation appraisal of the rural area is studied.Existing expropriation appraisals and the ones determined with the alternative methods are compared and annotated for the determination of the best appraisal method to be used in the rural area.