Modern fizik öğretiminde öğrencilerin çoklu modsal betimlemeleri algılamaları ve modsal betimlemelerle hazırladıkları yazma aktivitelerini değerlendirme sürecinin öğrenmeye etkisi
Students? understanding of multi modal representations and the effect of writing evaluation process in learning college modern physcis units
- Tez No: 238026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın iki amacı vardır, birincisi üniversite öğrencilerinin modern fizik konularını öğrenmede modsal betimlemeleri ne kadar etkili buldukları ve kullandıklarını incelemek, ikincisi ise modern fizik konularını öğrenme sürecinde hazırlanan öğrenme amaçlı yazma aktivitelerinin değerlendirilme aşamasında öz değerlendirme ve akran değerlendirmesinin öğrenmeye etkisini araştırmaktır. Çalışma 72 üniversite öğrencisi üzerinde rastgele atanmış iki grup üzerinde yapılmıştır. İki grup için dönem süresince yürütülen uygulamalar, müfredat, kullanılan yöntem ve teknikler aynı olmakla beraber, söz konusu grupları birbirinden farklı kılan uygulama yalnızca yazma ödevlerini değerlendirme aşamasıdır. Bir grup kendi yazma ödevlerini kendileri değerlendirirken diğer grubun yazma ödevlerini aynı fakültede yaralan akran grubu değerlendirmiştir. Uygulama boyutunda, bütün öğrenciler dönem içerisinde modları tanıma, kullanma ve değerlendirme adına 3 aşamalı süreci ortak olarak tamamlamışlardır. 1. aşamada; bireysel olarak modları tanıma, analız etme ve değerlendirmeyi 2. aşamada; küçük bir grup içinde verilen bilimsel metin içerisindeki çoklu modsal betimlemeleri tartışarak değerlendirmeyi ve 3. aşamada; bireysel olarak farklı modlardan faydalanarak film şeridi formatında poster hazırlamayı tamamlamışlardır. Son aşama olan, poster ödevini değerlendirmede, hazırlanan posterler öz değerlendirme veya akran değerlendirmesi sürecinden geçmişlerdir. Veri toplama aracı olarak ön-son test, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve anket kullanılmıştır. Ön-son testlerden elde edilen veriler One Way ANOVA ve ANCOVA uygulanarak incelenmiştir. Sonuçlar öz değerlendirme grubu ve akran değerlendirmesi grupları arasında anlamlı bir farkın olmadığını göstermiştir. Bununla beraber anket ve görüşme sonuçları modern fizik ünitelerini öğrenmede ve kullanmada öğrencilerin önemli ve dikkate değer tercihleri olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is two folded; the first is to explore multi modal representations that college students find effective and use in their learning modern physics units, the second is to investigate the impact of peer and self evaluation processes on their writing assignments conducted at the end of the smester. The study was carried out in two groups that were selected randomly with 72 university students. While the curriculum used, teaching methods and techniques and time on tasks were same for those two groups, the only difference was evaluation process of the final assignment. That is, one group evaluated their own assignments by using provided rubric, where as the other group?s writing activities were evaluated by peer group using same rubric. The study included 4 distinct stages. Within the first 3 stages both groups carried identical activities. During the first stage students were asked to individually analyze simple science articles in order to diagnose modal representations and their effectiveness in communicating science ideas. In the second stage students were required to work in small groups to come up with and present set of criteria to evaluate multi modal representations in a given science articles and book chapters. within the third stage, each student prepared large poster with modal representations to display their learning on several modern physics units. Finally, in the forth stage, that segregates two groups, one group of students evaluated their own posters according to given criteria rubric and the other group of students sent their posters to peers to be evaluated by using same rubric. Upon receiving the evaluations both groups revised the posters. The data obtained from pre-test and post-test were examined by conducting One way ANOVA and ANCOVA. Results showed that there was no significant difference between the self evaluation group and peer evaluation group groups on post-test scores. However, the survey and interview results showed that students had important preferences of modal representations in learning modern physics units.