  1. Tez No: 238117
  2. Yazar: ORKUN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Plastik malzemelerin kullanım miktarları ve kullanım alanları avantajlarının çok fazlaolmasından dolayı her geçen gün artmaktadır. Gelişen teknolojiye paralel olarak artanplastik tüketiminin önüne geçilmesi mümkün olamayacağından plastikler ve çevreaçısından yapılabileceklerin en mantıklısı onları geri kazanmanın ve değerlendirmeninyollarını aramaktır. Ayrıca petrokimya sektörüne bağlı olan ve her geçen gün kullanımlarıartan plastiklerin, geri dönüştürülüp kullanılması ülke ekonomisi içinde oldukça önemlidir.Geri dönüşüm ile üretilmiş bir malzemeden orijinal malzemenin mekanikdeğerlerini beklemek olanaksızdır. Fakat bir optimum nokta bulmak mümkündür. Buoptimum noktalar deneylerle belirlenebilir.Bu çalışmada dünya plastik üretiminin % 45'lik bölümünü oluşturan polietilen(AYPE, HDPE) ve polipropilen (PP) hurdalarının geri dönüştürülebilirliği ve geridönüşümünün kullanabilirliği çekme dayanımlarındaki değişim göz önünde bulundurularakaraştırılacaktır. İlk olarak hurda plastik malzemeler içerisinden polietileni (AYPE, HDPE)ve polipropileni (PP), ayırt etmek için yapılacak deneylerden ve basit uygulamalardanbahsedilecektir. Ayırma işleminden sonra hurda plastik malzemeler, geri dönüştürülerek,saf malzeme içerisine çeşitli oranlarda katılıp belirli oranlarda geri dönüştürülmüş malzemeiçeren karışımlar elde edilecektir. Oluşturulan bu karışımlarla enjeksiyon yöntemiyleçekme deneyi numuneleri elde edilecektir. Son olarak da çekme deneyi numuneleri çekmedeneyine tabi tutularak çekme dayanımındaki değişimler gözlenecektir. Bu değişimoranlarına bağlıda malzemelerin kullanılabilirlik sınırları belirlenecektir.Ayrıca tipik birer termoplast olan polietilenin (AYPE, HDPE) ve polipropilenin(PP) geri dönüşümlerinin kullanılabilirliğinin, termoset bir malzeme olanfenolformaldehitin (PF, Bakalit) geri dönüşümünün kullanılabilirliği ile karşılaştırılmasıyapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the advantages of using plastic materials their utilization fields andquantities are increasing rapidly as in last decade. Since it is impossible to avoid plasticconsumption which has a parallel connection with developing technology we have tosearch realistic solutions i.e. recycle methods and find out the ways of eveluation forrecycled materials. Also recycle refuse of plastic materials, that are related topetrochemical industry and utilization of plastics have been increasing day by day, areessential point for a national economy.It is known that the actual mechanical value of original material is different than therecycled material. However, it is possible to find out an optimum point which can bedetermined by some experiments.In this project posibility of recycling and employability for recycled refuse ofpolyethylene ( LDPE, HDPE ) and polypropylene ( PP ), which contain 45 % of the plasticproduction in the world, will be searched as take in consideration of tensile strengthexchange ratio. First of all the experiments and simple methods to separate of polyethyleneand polypropylene from refuse materials will be discussed. After seperation, refuse plasticmaterials will be recycled and then that recycled materials will be added into the purematerials as determined ratios to get compound recycled samples. With the help of thatmaterials the samples of the tensile strength experiment will be derivated by method ofinjection. Finally, that samples will be used at the experimentation of tensile strength toobserve variations of tensile strength. Depend on that variations employability limits of thematerials will be determined.Futhermore, employablity of recycled poliethilen and polypropiles which are typicaltermoplastics, will be compared with Phenolformaldehit ( PF, Bakalit ) which is termoset.