Performans değerlendirme ve yönetimim sisteminin tekstil işletmelerinde uygulanması
An implementation of performance appraisal and management system in textile companies
- Tez No: 238116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR DURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kuruluslar, bilgi toplumuna geçisin getirdiği değisimi ister istemez hissetmeyebasladıklarında, yönetim felsefelerinin ve organizasyon yapılarının da,denetleyemedikleri bu hızlı ve sürekli değisime ancak ?değiserek'' uyumsağlayabileceğinin farkına vardılar. Doğal olarak, yeni yönetim anlayısının getirdiğideğisiklikler, yöneticilerin "performans'' kavramına bakıs açılarını da değistirdi. Belirlibir is ve görev tanımına sahip olan bireyin bu is ve görev tanımını ne düzeydegerçeklestirdiğinin belirlenmesi amacıyla yapılan değerlendirmeler performansdeğerlendirmenin temelini olusturur.Bu çalısmada; performans kriterlerine göre çalısanınizlenmesi/değerlendirilmesi, bu değerlendirmeye göre ödüllendirilmesi ve gelisim/eğitimfaaliyetlerinin planlanması/uygulanması olarak tanımlayabileceğimiz ?PerformansYönetimi? sürecinin nasıl kurgulanabileceği ele alınmıstır.Performans değerlendirme sisteminin esnek bir sistem olmasından dolayı, herisletmenin kendi yapısına göre uyarlanabileceği görülmüstür. Ancak; yapılan çalısmasonucunda performans değerlendirme sisteminin tekstil isletmelerinde tam anlamıylauygulanamadığı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
After getting in touch with the changes that the society of knowledge brought,companies have realized that they can only adapt these changes by ?changing?. As a result;the changes brought by new management style, also changed the way administrators evaluate?performance?. To evaluate the level of how much people, who have a certain definition oftask, do their job has built the basis of ?Performance Appraisal?.Main objective of this paper is to observe/ appraise the employees; and according tothis observations; it is also briefly informed about how to set up the ?PerformanceManagement? process.Since performance appraisal system is an adaptable system, it has been seen that eachcompany can adopt this system according to their own structure. But; at the end of the workdone for this thesis; it is found that this system is not so suitable for textile industry.