Sınır koşullarında spektral parametre bulunan sınır değer problemleri üzerine
On boundary value problems which have spectral parameters in boundary conditions
  1. Tez No: 238147
  2. Yazar: FATMA AYDIN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sınır koşulunda spektral parametre bulunan sınır değer problemleri fizik problemlerinin çözümünde ortaya çıkmış ve günümüze kadar bu tür problemlerin birçok özelliği değişik çalışmalarda incelenmiştir. Bu tezde sınır koşulunda spektral parametre bulunan iki tip problem ele alınmıştır. İlk olarak sınır koşulunda spektral parametre bulunan matris katsayılı ikinci dereceden sınır değer probleminin spektrumu incelenmiş ve özfonksiyonlara göre açılım formülü elde edilmiştir. Bunun yanı sıra bu sınır değer problemi ile tanımlanan kendine eş operatörün bir alt uzayda spektral fonksiyonunun ve rezolventinin matris çekirdekli integral operatörler olduğu gösterilmiştir. İkinci olarak süreksizlik noktasında dönüşüm koşullarına sahip, sınır koşullarında spektral parametre bulunan, geciken argümanlı sürekli olmayan sınır değer problemi incelenmiş, özdeğerlerinin ve özfonksiyonlarının asimptotik ifadeleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Boundary value problems which have spectral parameter in boundary conditions are encountered while solving physics problems and until now various properties of this kind of problems are examined in several studies.In this thesis two types of problems which have spectral parameters in boundary conditions are handled. Firstly, the spectrum of second order boundary value problem with matrix coefficients, which has spectral parameter in boundary condition, is examined and expansion formulas according to eigenfunctions are obtained. Besides it is shown that spectral function and resolvent of self adjoint operator which is defined by this boundary value problem in a subspace are integral operators with matrix kernal. Second, discontinuous boundary value problem with retarded argument which has spectral parameter in boundary conditions and transmission conditions in discontinuity is examined, the asymptotic expressions of eigenvalues and eigenfunctions of this boundary value problem are obtained.