İstanbul'da faaliyet gösteren yapı denetim şirketlerinin uygulamaya yönelik karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik bir araştırma
Activity structure control companies in Istanbul encaunter intended for application problems and intended for solution suppestions research
  1. Tez No: 238192
  2. Yazar: AHMET YÜKSEL KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ERDOĞAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Güvenli Yapılar, yaşam hakkının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bütün araştırmalar, insanları `'deprem değil çürük ve denetimsiz yapıların öldürdüğü'' sonucunu ortaya çıkarmıştır. Yapılarda güvenirliliği ve ilgili mevzuatlara göre denetimi sağlamak amacıyla 13 Temmuz 2001 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu ve bu kanuna dayalı Yapı Denetimi Uygulama ve Esasları Yönetmeliği bu tarihten itibaren 19 Pilot ilde uygulanmaya başlanılmıştır.Bu çalışmada, İstanbul'da faaliyet gösteren yapı denetim kuruluşlarının uygulamaya yönelik karşılaştıkları sorunlar araştırılmış ve çözüm önerileri getirilmeye çalışılmış ve yapı denetim firmalarının bu konuya bakış açılarını değerlendirmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır.Yürürlükte bulunan yapı denetimi kanun ve yönetmelikleriyle Yapı denetim sisteminin sağlıklı bir şekilde yürütülemediği aşikardır. İlgili bakanlık ve yetkililer son zamanlarda bu konudaki yoğun şikayetleri dikkate alıp, sistemin sağlıklı şekilde yürütülmesi hususunda gerekli çalışmalara başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
Safe buildings are one of the natural right and vital requirement of human life. All researches shown and proved that people are killed by unstable and unconrolled buildings not by earthquakes. In order to maintain the stability and keep the audit over the constructions 4708 enumarated law about the construction audit and related rules and and regulations on fundametantals and applications effectuated and started to be applied in 19 pilot cities after issuance on 13 july 2001 dated official paper.This research has been done to identify the issues and problems coming up against the construction audit firms and to find the solutions for them.In this research a questionairre has been conducted among construction audit firms to identify the matters from first hand and to find out their approach and evaluations and to generate solution about them.It is clear that we are unable to maintain a healthy audit and supervision over the contruction field by the current rules and regulations. So the concerned ministry and authorities have started a new work to have and maintain a better and healtier audit over the constructions after the intensive complains about the confronted situvations.