Halkaların katı olması için denk koşullar
Equivalences to being a rigid rings
  1. Tez No: 238211
  2. Yazar: FATMA KAYNARCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, bazı halka sınıfları tanıtılarak bir halka üzerindeki polinom halkalarından ve matris halkalarından söz edilecektir. Üçüncü bölümde, katı halkalarla ilgili olarak bugüne kadar elde edilen bütün sonuçlar ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. Dördüncü bölümde, katı halkaların genelleştirilmiş Armendariz halkalarla ilişkisi incelenerek bir halkanın katı olması için yeni karakterizasyonlar verilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction section. In the second chapter, by introducing some ring classes, some discussion about the polynomial rings and matrix rings will be given. In the third chapter, all the results connected to the rigid rings obtained so far will be examinated in detail. In the fourth chapter, by investigating the relation between the rigid rings and generalized Armendariz rings, some new characterizations will be given for rigid rings.