Web tabanlı uzaktan eğitim sistemlerinde bilgi güvenliğinin sağlanması
Ensuring data security for web based distance learning systems
- Tez No: 238229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz Uzaktan Eğitim Sistemleri, güçlü teknolojik altyapı ile desteklenmiş yazılımlardan oluşmaktadır. Dünya genelinde internet kullanımının yaygınlaşması ile yazılımlar web tabanlı oluşturulmaya başlanmıştır. Bu gelişme ile birlikte, Uzaktan Eğitim Sistemleri web tabanlı yazılımlar olarak tasarlanmaktadır. Web Tabanlı Uzaktan Eğitim Sistemleri dışardan gelebilecek saldırılara karşı tehdit altında kalan sistemlerdir. Bu nedenle bilgi güvenliği çalışmalarının titizlikle yapılması gerekmektedir.Bu tez çalışmasının birinci bölümünde Uzaktan Eğitim, Web Tabanlı Uzaktan Eğitim Sistemleri, bilgi güvenliği, bilişim teknolojileri ve sunucu güvenliği kavramları doğru zemine oturtulmaya çalışılarak ilişkilendirilmiştir.Sonraki kısımda Afyon Kocatepe Üniversitesi Web Tabanlı Uzaktan Eğitim Sistemi olarak tasarlanan WELANIMAL projesi için bilgi güvenliği çalışmaları yapılmıştır. Sistem kullanıma açılmadan önce bilgi güvenliği testleri yapılmış ve gerekli düzenlemelere gidilmiştir. Bilgi güvenliği çalışmaları, ağ güvenliği, sunucu sistem güvenliği ve yazılım güvenliği şeklinde uygulamalı olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern Distance Learning Systems cover software systems supported by powerful technologic infrastructure. Software programs are now created with web based technologies because of the increase in internet usage. With this development, Distance Learning Systems are started to be designed with web based software. Web Based Distance Learning Systems are open to external threats and for this reason, it is necessary to work meticulously on data security.In the first the concepts of Distance Learning Web Based Distance Learning Systems, data security, information science and server security have been clarified the following two parts, data security studies have been carried out on WELANIMAL project which is designed as a Web Based Distance Learning System for Afyon Kocatepe University. The system has been controlled via data security tests and necessary arrangements have been done before putting it into service. Data security studies have been applied in terms of network security, server system security and software security.