Kendiliğinden yerleşen betonda farklı agregaların beton özelliklerine etkisi
Effect of different type of aggregate on fresh and hardened properties of self consolidating concrete
- Tez No: 238228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, kendiliğinden yerleşen betonda farklı agregaların taze ve sertleşmiş beton özelliklerine etkisi incelenmiştir. Kendiliğinden yerleşen beton (KYB), akışkanlaştırıcı katkılar ve mineral katkıların beton karışımında kullanılmasıyla üretilen, betonun yerleştirilmesinde kolaylıklar sağlayarak inşaat sektöründe yerini almaya başlamış bir beton türüdür.Çalışmada, 5 seride kırma taş ve 5 seride çakıl agregaları kullanılarak, her seride 18'er numune olmak üzere 180 adet 150 mm'lik küp numune üretilmiştir. Bağlayıcı miktarı sabit, su miktarı değişken olarak belirlenmiştir. Üretilen numunelere taze beton deneyleri ve sertleşmiş beton deneyleri uygulanmıştır. Taze beton deneyleri olarak çökmede yayılma, T500 yayılma zamanı, V-hunisi, VT5, L-kutusu, Doldurma kutusu, hava içeriği, birim hacim ağırlık deneyleri yapılmıştır. Sertleşmiş beton deneyleri olarak da birim hacim ağırlık, ultrases, basınç dayanımı, yarmada çekme, donma çözülme ve aşınma deneyi yapılmıştır. Elde edilen verilerle göre çakıl ve kırma taş agreganın KYB'nin dayanım ve dayanıklılık özelliklerine etkisi karşılaştırılmıştır. Sonuçlarda taze beton özelliklerinin genellikle çakıl serilerinde, sertleşmiş beton özelliklerinin ise kırma taş serilerinde daha yüksek sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different types of aggregate on fresh and hardened properties of self consolidating concrete was investigated. Self-consolidating concrete (SCC) is a type of concrete which is produced by the use of mineral and plasticizer admixtures in concrete admixture and it is also a type which is beginning to take place in construction sector by providing convenience in placing concrete.In the study, by using gravel in five series and limestone in five series totally 180 cubic examples in size 150×150×150 were produced. Restrictive content was determined to be stable but the amount of water was determined to be variable. Newly and hardened concrete tests were applied to the produced examples. Slump flow, T500 flow time, V? box, VT5, L-box, Fill-box, air content and unit weight experiments were carried out on fresh concrete. As hardened concrete properties, bulk density, ultrasonic pulse velocity, compressive strength, splitting strength, freezing and ,thawing and abrasion resistance were determined. According to obtained results, it was observed that fresh concrete qualifications provided better results in gravel series and hardened concrete qualifications provided better results in limestone series.