E-ticaret amaçlı bir web sitesinin tasarlanması (Örnek bir uygulama)
Designing a web site for e-commerce purpose (A sample application)
- Tez No: 238239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küresel ekonominin, en önemli ayağını oluşturan iletişim ve telekomünikasyon teknolojilerindeki gelişmeler, internet üzerinden yapılan ticari işlemleri, sayı ve hacim olarak önemli derecede artırmıştır. Günümüzde dokun ve hisset türü alışverişin yerini, içeriğin daha zengin olduğu, ürünü en iyi şekilde tanıtan, bilginin daha ön plana çıktığı, zamandan ve mekandan bağımsız alışveriş olanağı sunan elektronik ticaret almıştır. Bu da internet üzerinden ticaret yapan firmalar arasındaki rekabeti arttırmıştır. Bu rekabet ortamındaki firmalar, satışlarını arttırmak için değişik tekniklere yönelmişlerdir.Bu çalışmada, e-ticaret amaçlı bir web sitesinin tasarlanması amaçlanmıştır. Bunun için e-ticaretin tanımı, türleri, avantajları ve dezavantajları açıklanmış, internet üzerinden satış yapan bir site için önemli olan güvenlik, arama motoru optimizasyonu, internet reklamcılığı, mobil ticaret ve uzun kuyruk konuları incelenmiştir. Pratik bir uygulamayla elektronik ticaretin genel yapısı, çalışması ve gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The advancements in the communication and telecommunication that generates the basic part of the global economy have considerably increased the commercial transactions made through internet in number and capacity. Today, ?touch and feel? shopping has been superseded by ?electronic commerce? that is rich in content, advertises the product in detail, puts the knowledge at forefront and provides the opportunity of shopping whenever you want to and wherever you are. Thus, this situation has increased the competition among the companies that do business through internet. The companies that are in the competition atmosphere have tended to different techniques so as to increase their sales.In this study, designing a web site for e-commerce has been intended. Therefore, the definition of e-commerce, the kinds of e-commerce, the advantages and disadvantages of e-commerce have been explained, the subjects like security in e-commerce (on a site that does business through internet) that increases sales, search engine optimization, internet advertising and long tail have been explored. With a practical application, the general structure of the e-commerce, the way it works and enforcement of the e-commerce have been supplied.