Bazı beyaz çürükçül fungusların antioksidatif sistemi üzerine kurşunun etkisi
Effects of lead on antioxidative systems of some white rot fungi
- Tez No: 238238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI CİĞERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sucul veya karasal yolla çevreye ağır metal, çevresel kirliliğin önemli bir yönünü oluşturmaktadır. Organizmalar muhtemelen çevrelerinde ksenobiyotik yâda ağır metal gibi toksik kimyasallara maruz kalmaktadırlar. Canlıların katalaz (CAT), glutatyon redüktaz (GR), glutatyon S-transferaz (GST) gibi enzimlerden oluşan antioksidan savunma sistemi bu ksenobiyotik ve toksik maddelerden korunabilmede de işlev görmektedir. Bu enzimler hücrede oluşan oksidatif stresin güçlü belirteçleridir. Bu çalışmada kurşunun farklı konsantrasyonlarının (20 ve 200 ppm) Phanerochaete chrysosporium'un antioksidan sistemini farklı zaman aralıklarında (30, 60, 360, 1440. dk) nasıl etkilediği araştırıldı. Bu süreler sonunda indüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektrometresi (ICP-OES) ile yapılan analiz sonuçları, Phanerochaete chrysosporium'da biriken kurşun miktarının doza-bağımlı olduğunu göstermiştir. CAT, GST, GR enzimlerinin aktivitelerindeki ve total GSH seviyelerindeki değişiklikler zamana bağlı olarak artış ve azalışlar şeklinde belirlendi. Aynı zamanda beyaz çürükçül funguslar Pleurotus sajor-caju, Pleurotus ostreatus ve Pleurotus florida' da kurşunun (0.001-0.1 mM) fungal gelişim üzerine etkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Heavy metals input into the environment, either terrestrial or aquatic, is an important aspect of environmental pollution. Organisms are exposed to potentially toxic chemicals such as xenobiotics or heavy metal in environment. Antioxidant protection system, made up of some enzymes of the living organisms as catalase (CAT), glutathione reductase (GR), glutathione S-transferase (GST), has function for protection from these xenobiotic and toxic materials. These enzymes are the strong biomarkers of oxidative stress formed in cell. In this study the effect of different concentrations of lead (Pb) (20 ppm and 200 ppm) on Phanerochaete chrysosporium?s antioxidant system was investigated at different exposure time (30, 60, 360, 1440th min). The results of inductively coupled plasma optical emission spectrometry (ICP-OES) analysis indicated that accumulation of lead in Phanerochaete chrysosporium was dose-dependent. Changes on CAT, GST, GR enzyme activities and in total level of GSH were determined as increasing and decreasing related on exposure time. At the same time the effect of Pb (0.001-0.1 mM) on fungal growth was investigated in the white rot fungi Pleurotus sajor-caju, Pleurotus ostreatus and Pleurotus florida.