Reliability-based analysis of time-dependent scouring at bridge abutments
Köprü kenar ayakları etrafındaki zamana bağlı yerel oyulmaların güvenilirlik analizi
  1. Tez No: 238241
  2. Yazar: SİBEL KERPİÇÇİ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MELİH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Köprü kenar ayakları oyulmalarının belirleyici tahmin denklemleri, oyulmaparametrelerinden gelen belirsizlikleri barındırmaz ve sadece hidrolik parametrelerinetkilerini ele alır. Ancak, köprü ayaklarını emniyetli sekilde tasarlamak için, bubelirsizliklerin ele alınması ve olası risk değerlendirmelerinin yapılması gereklidir.Oyulma olgusunu tanımlamak için, iki yapay sinir ağı (YSA) modeli iki farklıdenklem parametrelerini kullanarak kurulmaktadır. Güvenilirlik hesaplarındakullanılacak denklem YSA modellerinin sonuçlarına göre kararlastırılmaktadır.Güvenilirlik analizini yürütmek için Monte Carlo simülasyon tekniği rastlantısaldeğiskenler için farklı dağılımlar ve farklı varyasyon katsayıları için kullanılarakbunların güvenilirlik üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Baslıcadeğiskenlerin olasılık dağılımlarının güvenilirlik üzerinde etkisi olmadığıgözlemlenmektedir. Fakat değiskenlerin varyasyon katsayıları güvenilirliğietkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Deterministic scour prediction equations for bridge abutments do not involveuncertainties coming from scouring parameters and they only consider effects ofhydraulic parameters. However, in order to safely design bridge abutments, treatmentof these uncertainties and evaluation of possible risks are required. Two artificialneural network (ANN) models are constructed to describe scouring phenomenonusing the parameters of two different equations. The equation to be used in thereliability analysis is then determined according to ANN modeling results. Toconduct reliability analysis, Monte Carlo simulation technique is used in whichdifferent distributions and coefficients of variations are used for random variables toexamine their effects on reliability. It is observed that probability distributions ofgoverning variables have no impact on reliability. However, coefficients ofvariations of these variables influence reliability.