Comparison of axial flux and radial flux brushless dc motor topologies for control moment gyroscope wheel applications
Eksenel ve radyal akılı fırçasız dc motor topolojilerinin moment kontrol jiroskobu tekerlek uygulamarı için karşılaştırılması
  1. Tez No: 238251
  2. Yazar: KURTULUŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında eksenel ve radyal akılı fırçasız dc motorlar moment kontrol jiroskobu tekerlek sürücü motoru olarak değerlendirilecektir. Eksenel akılı ve radyal akılı fırçasız dc motor yapıları tasarım denklemleri incelenecektir. Bu denklemlere bağlı olarak eksenel ve radyal akılı fırçasız dc motorlar farklı kutup sayılarında moment kontrol jıroskobu tekerelek sürücü gereksinimlerine uygun olarak tasarlanacaktır. Elde edilen sonuçlar verim, tork/ağırlık, tork/hacim ve moment kontrol jiroskobu uygulamasına uyum açısından değerlendirilecektir
Özet (Çeviri)
In this thesis axial flux and radial flux brushless dc motors will be studied as a drive motor for the control of moment gyroscope wheel. Design equations for axial flux and radial flux brushless dc motor topologies will be reviewed. Based on these equations radial and axial flux motors with different number of poles will be designed that meet control moment gyroscope wheel application requirements. The results will be evaluated in terms of efficiency, torque/mass and torque/volume, and suitability for the control moment gyroscope application