Analysis of critical factors affecting customer satisfaction in modular kitchen sector
Modüler mutfak sektöründe müşteri memnuniyetini etkileyen kritik faktorlerin analizi
- Tez No: 238252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYYAR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma müşteri memnuniyeti, müşteri memnuniyeti metotları ve modellerini kapsayan bir literatür araştırması ile başlamaktadır. Çalışma, uygun bir müşteri memnuniyeti metodu ve modeli seçtikten sonra, modüler mufak sektöründeki müşteriler ve profesyoneller üzerinde bir araştırma ve anket uygulamıştır. Bu çalışmanın amacı müşteri memnuniyetini etkileyen faktörleri analiz etmek ve modüler mutfak sektörü ile ilgili olanları ortaya çıkartmaktır. Anket uygulandıktan sonra müşteri memnuniyetinin girdi ve çıktıları kendisi ile birlikte analiz edilmiştir. Güçlü ve zayıf etkili faktörler belirlenmiş ve bir karar-destek ve tahmin sistemi kurabilmek için uygun müşteri ilişkileri yönetimi aracı oluşturulmuştur. Bu araç aynı zamanda bu alanda faaliyet gösteren reel sektör firmalarına daha detaylı ve ERP ile entegre olan bir yazılım kurmak ve uygulamak adına da bir başlangıç olarak görülebilir. Çalışmanın sonuçları literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
This study starts with the review of the literature in customer satisfaction, customer satisfaction methods and models. After selecting a proper customer satisfaction method and model, the study conducts a survey and a questionnaire among the customers and professionals in the modular kitchen sector. The aim of the study is to analyze the factors affecting customer satisfaction and finding out the ones related with the modular kitchen sector. After applying the survey, the relations between the inputs and outputs of the satisfaction are analyzed with the overall satisfaction itself. The strong and weak factors are determined and a proper CRM tool is build-up to realize a decision-support and forecast tool in the study, which can be seen as a beginning for the companies in the real sector in this business to build a much more detailed and ERP integrated software and to use them. The results of the survey are compared with the similar studies from the literature.