Modeling elementary students' science achievement: the interrelationships among epistemological beliefs, learning approaches, and self-regulated learning strategies
İlköğretim öğrencilerinin fen başarıları ile ilgili bir modelleme çalışması: epistemolojik inançlar, öğrenme yaklaşımları ve öz-düzenleme becerileri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 238269
  2. Yazar: ŞULE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN TEKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim öğrencilerinin epistemolojik inançları, öğrenme yaklaşımları, öz-düzenleme becerileri ve fen başarıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada söz konusu değişkenler arasındaki olası ilişkileri gösteren bir model öne sürülmüş ve bu model yapısal denklem modellemesi kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın başlangıcında (a) öğrencilerin epistemolojik inançlarının öğrenme yaklaşımları, öz-düzenleme becerileri ve fen başarılarına doğrudan etki edeceği, (b) öğrencilerin öğrenme yaklaşımlarının ve öz-düzenleme becerilerinin fen başarısı ile ilişkili olduğu ve (c) öğrencilerin öğrenme yaklaşımlarının öz-düzenleme becerilerine etki edeceği ileri sürülmüştür. Ankara ili Çankaya ilçesindeki 21 resmi ilköğretim okulunda öğrenim görmekte olan toplam 1240 öğrencinin (a) epistemolojik inançları (Bilginin Kesinliği, Bilginin Gelişimi, Bilmenin Kaynağı ve Bilmenin Doğrulanması), (b) benimsenen öğrenme yaklaşımları (ezberci veya anlamlı öğrenme), (c) öz-düzenleme becerileri ve (d) fen başarıları hakkında bilgi edinebilmek amacıyla örnekleme dört farklı ölçüm aracı uygulanmıştır.Öğrencilerin epistemolojik inançları ve öğrenme yaklaşımlarının alt boyutlarının belirlenebilmesi için doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak veri incelenmiştir. Faktör analizi sonuçları, öğrencilerin epistemolojik inançlarının çok boyutlu doğasını desteklemekle birlikte, Batı ülkelerinde konu ile ilgili yapılan çalışmalardan farklı olan bazı sonuçları da ortaya koymuştur. Gözlemlenen bu farklılıklar, sosyo-kültürel faktörlerin etkisi odağında açıklanmaya çalışılmıştır.Yapısal denklem modeli sonuçları, çalışmada önerilen hipotezlerden bazılarını desteklemesine rağmen bazıları ile çelişmektedir. Öğrencilerin sahip oldukları epistemolojik inançları, öz-düzenleme becerilerine etki etmezken, öğrencilerin öğrenme yaklaşımları ve fen başarıları ile ilişkili bulunmuştur. Analiz sonuçları, öğrencilerin benimsedikleri öğrenme yaklaşımlarının öz-düzenleme becerilerine etki ettiğini ve öz-düzenleyici öğrenme stratejilerinin de fen başarısını açıklayan bir değişken olarak ön plana çıktığını göstermiştir. Beklentilerin aksine, öğrencilerin öğrenme yaklaşımları ile fen başarıları arasıda doğrudan bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relationships between elementary students? epistemological beliefs, learning approaches, self-regulated learning strategies, and their science achievement. In this investigation, a model of the potential associations among these variables was proposed and tested by using structural equation modeling. It was hypothesized that (a) students? epistemological beliefs would directly influence their learning approaches, self-regulated learning strategies, and science achievement, (b) students? adopted learning approaches and their use of self-regulated learning strategies would be related with science achievement, and (c) students? learning approaches were expected to be related with their use of self-regulated strategies. A total of 1240 seventh graders from 21 public elementary schools throughout the Çankaya district of Ankara completed measures designed to assess students? (a) epistemological beliefs (beliefs about the Certainty of Knowledge, Development of Knowledge, Source of Knowing, and Justification for Knowing) (b) adopted learning approaches (either rote or meaningful), (c) use of self-regulated learning strategies, and (d) science achievement.Separate confirmatory factor analyses were conducted to determine the structure of students? epistemological beliefs and their adopted learning approaches. While the factor analyses of students? responses to the epistemological beliefs questionnaire supported the multidimensional nature of these beliefs, some features distinct from the findings of the Western countries were identified. Socio-cultural influences were proposed to account for the observed differences in the factor structure obtained with the Turkish sample.The results of the structural equation modeling while supporting some of the proposed hypotheses, contradicted with others. Epistemological beliefs emerged as a major contributor to learning approaches and science achievement as expected, whereas those beliefs can not be used as a predictor of self-regulated learning strategies. In addition, students? adopted learning approaches were found to be a predictor of their self-regulated learning strategies which in turn influence the science achievement in the model. Contrary to the expectations, learning approaches of the students were not found to be directly related with their science achievement.