On the generalizations and properties of abramovich-wickstead spaces
Abramovich-wickstead uzaylarının genelleştirmeleri ve özellikleri üzerine
  1. Tez No: 238270
  2. Yazar: FARUK POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERCAN, PROF. DR. ÖMER ŞAFAK ALPAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde iki problem ele alınmaktadır. Bunlardan ilki Abramovich-Wickstead türü uzayların genel versiyonunu tanıtmak ve onun sıralama özelliklerini araştırmaktır. Özel olarak bu Riesz uzayının ideallerini, sıra sınırlı kümelerini, ayrıklık özelliklerini, Dedekind tamlık ve norm özelliklerini çalışıyoruz. Aynı zamanda orjinal Abramovich-Wickstead uzayını genelleştiren yeni bir CDr0 ile gösterilen Riesz uzayı değerli düzgün sürekli fonksiyon uzayını tanımlıyoruz. Ayrıca Alpay ve Ercan tarafından önceden tanıtılan benzer CD0 ve CDw uzaylarının gerçekte ayrıştırılabilir örgü-normlu uzaylar olduğu gösterilmektedir. Ele alınan ikinci problem ise bu uzaylar üzerindeki baskın operatörlerin farklı sınıflarının analitik temsilleriyle ilgilidir. Temel teoremlerimiz CDr0 üzerinde ki düzgün doğrusal operatörlerin veya CD0 üzerinde ki baskın doğrusal operatörlerin operatör değerli ölçü integrali ve toplam operasyonunun toplamı olarak yazılabileceği ile ilgilidir. Operatörün sıra sürekli yada bo-sürekli olması durumunda bu temsiller sadece toplamsal kısma indirgenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study two problems. The first problem is to introduce the general version of Abramovich-Wickstead type spaces and investigate its order properties. In particular, we study the ideals, order bounded sets, disjointness properties, Dedekind completion and the norm properties of this Riesz space. We also define a new concrete example of Riesz space-valued uniformly continuous functions, denoted by CDr0 which generalizes the original Abramovich-Wickstead space. It is also shown that similar spaces CD0 and CDw introduced earlier by Alpay and Ercan are decomposable lattice-normed spaces. The second problem is related to analytic representations of different classes of dominated operators on these spaces. Our main representation theorems say that regular linear operators on CDr0 or linear dominated operators on CD0 may be represented as the sum of integration with respect to operator-valued measure and summation operation. In the case when the operator is order continuous or bo-continuous, then these representations reduce to discrete parts.