The resource allocation capabilities of commercial project management software packages for resource constrained project scheduling problem
Kısıtlı kaynak kullanımlı proje çizelgelemesi problemlerinde ticari proje yönetimi yazılımlarının kaynak dağıtım kabiliyetleri
- Tez No: 238288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kısıtlı kaynak kullanımlı proje çizelgelemesi problemleri (KKKPÇP) hem zor bir problem olduğundan hemde pratik uygulamalar açısından önem taşıdığından proje yönetimi literatüründe önemli bir araştırma konusu olmuştur. Bu tezde, Primavera Enterprise V.6.0-Project Management (P6) ve MS Project 2007 (MS)'in KKKPÇP `nde, aşırı kaynak yüklenmiş problem çözümleri için kaynak dağıtma kabiliyetleri değerlendirilmiştir. P6 ve MS Project 2007 nin performansını değerlendirmek için PSPLIB'den 45 adet aşırı kaynak yüklenmiş örnek proje seçilmiştir. P6'nın üç kay-nak atama önceliği ve MS'in iki kaynak atama önceliği kıyaslanmıştır. Farklı kay-nak atama önceliklerine göre P6 ve MS' in en iyi çözümleri t-test kullanılarak kı-yaslanmıştır. P6 ve MS'in sonuçları alt sınır değerleriyle ve önceki çalışmalarda sezgisel yöntemler kullanılarak elde edilmiş optimum sonuçlarla kıyaslanmıştır. Kıyaslamalar P6 ve MS'in KKKPÇP `nde, aşırı kaynak yüklenmiş problem çözüm-leri için sınırlı kapasiteleri olduğunu göstermiştir. Yaygın olarak kullanılan proje yönetimi programları özellikle çok aktiviteli projeler için optimum yada optimuma yakın değerler sağlayamamıştır.
Özet (Çeviri)
Resource constrained project scheduling problem (RCPSP) has been subject of ex-tensive research in project management literature as RCPSP is one of the most chal-lenging problems in the project management and is of great practical importance. In this thesis, resource allocation capabilities of Primavera Enterprise V.6.0-Project Management (P6) and MS Project 2007 (MS) were evaluated for solving overallo-cated problems in the RCPSP. Fourty-five resource overallocated instance projects were selected from the PSPLIB to evaluate performance of P6 and MS Project 2007. Three resource allocation priority rules of P6 and two resource allocation priority rules of MS were used for comparision. The best solutions of different pri-ority rules for P6 and MS were compared by using t-test. Results of the P6 and MS were compared with the lower bounds and optimum solutions of the previous heu-ristic methods. The comparisions indicate that both P6 and MS has limited capabili-ties for solving overallocated problems in RCPSP. Especially for larger projects the widely used project management software packages can not provide optimum or near optimum solutions.