The resource allocation capabilities of commercial construction project management software for the resource leveling problem
Proje yönetimi yazılımlarının kaynak dengeleme problemi için etkenliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 383214
  2. Yazar: EMAD REZVAN KHAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT SÖNMEZ, YRD. DOÇ. DR. SABRİ TANKUT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnşaat yapım projelerinin programlamasında kritik yol yöntemi (KYY) yaygın olarak kullanılmaktadır. KYY sadece faaliyetler arasındaki ilişkiler dikkate alındığından bu yöntem sonucunda elde edilen çözüm, projede kullanılacak kaynaklar açısından en optimal çözüm değildir. Kaynak dengeleme problemi (KDP) Kritik Yol Yöntemi (KYY) ile elde edilen kaynak kullanımı çizelgesini proje süresini değiştirmeden optimize etmeyi hedeflemektedir. Kaynak dengelenmesi, inşaat yapım projelerinde kullanılan özelikle işgücü ve makine kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılıp, projelerinin düşük maliyetle tamamlanması açısından çok önemlidir. Bu tezin temel amacı inşaat projelerinin programlamasında yaygın olarak kullanılan Microsoft Project Professional 2013, Primavera P6 Professional R.8.3 ve ASTA Powerproject V.12.5 proje yönetimi paket programlarının KDP'in çözümündeki performansının belirlenmesidir. Bu doğrultuda 500 faaliyet ve 15 kaynağa kadar problemlerden oluşan toplam 640 problem içeren bir set oluşturulmuştur. Performans değerlendirmelerinde paket programlara ait 13 adet sezgisel dahil edilmiştir. Paket programların sezgisellerin sonuçları literatürde yaygın olarak yer alan bir sezgiselinin performansı ile kıyaslanmıştır. Kıyaslamalar paket programların kaynak dengeleme probleminin çözümündeki yetersizliğini ortaya çıkartmıştır. Sonuçlar aynı zamanda değişik projeler için uygun sezgiselin seçiminde yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Critical path method (CPM) has been commonly used for scheduling of construction projects. However, CPM only considers the relations between the activities, but does not optimize the resource allocation. Resource leveling problem (RLP) concentrates on optimizing resource utilization histograms obtained by Critical Path Method (CPM) without changing the project duration. Resource leveling is crucial for effective use of construction resources particularly, manpower and machinery resources to minimize the project costs. The main objective of this thesis is to evaluate the resource leveling capabilities of commercial project management software packages including Microsoft Project Professional 2013, Primavera P6 Professional R.8.3 and ASTA Powerproject V.12.5 which are being commonly used for scheduling of construction projects. For this purpose an extensive problem set consisting of 640 instances including up to 500 activities and 15 resources were generated. Three different heuristics with thirteen leveling priorities of project management software packages were included in the performance evaluation. The results of the heuristics of software packages were compared with the results of a shifting leveling heuristic which is commonly cited in the literature. Comparison revealed the limitations of recent project management software packages for the RLP. The results also provide guidance on selection of the adequate leveling heuristic for different type of construction projects.