Fault detection and service restoration in medium voltage distribution system
Orta gerilim dağıtım sistemlerinde arıza izolasyonu ve tekrar enerjilendirme
  1. Tez No: 238298
  2. Yazar: MÜFİT ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. NEVZAT ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez orta gerilim dağıtım sistemleri için arıza izolasyonu ve yenidenenerjilendirme algoritması önermekte olup bir program geliştirmektedir.Türkiye'de TÜBİTAK-UZAY tarafından Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi içinarıza tespiti ve yeniden enerjilendirme fonksiyonlarını içeren bir dağıtımotomasyon sistemi geliştirilmiştir. Zamanla dağıtım sistemlerinde standartolmayan yapıların (örneğin fider üzerinde birden fazla kesici bulunması, mesh vekapalı ring yapıları) sisteme dahil olmasıyla, geliştirilen dağıtım otomasyonsistemi bu planlanmayan durumlar karşısında gerektiği şekilde çalışamamaktadır.Önceden kullanılan TÜBİTAK Dağıtım Otomasyon Sistemi (TÜDOSİS)'ni gözönünde bulundurarak arıza izolasyon algoritması standart olmayan yapılar vekoruma sistemindeki seçicilik konuları gibi pratikte karşılaşılan sorunlarınüstesinden gelmek için iyileştirilmiş ve önerilen izolasyon algoritması simüleedilmiştir. Bundan başka mesh dağıtım sistemleri için expert sistemlere dayananyeniden enerjilendirme çözümleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes an algorithm and develops a program for fault detection andsystem restoration in medium voltage distribution systems.In Turkey, TUBITAK-UZAY developed distribution automation system includingfault detection and service restoration functions for Bogazici ElectricityDistribution Company. By the time, expanding of distribution system with nonstandardizedinfrastructure (for example more than one circuit breaker in thefeeder, mesh and closed loop feeder structure), developed automation system havenot properly worked under these unplanned situations.Taking into consideration of previously utilized TUBITAK DistributionAutomation System (TUDOSIS), fault isolation algorithm is improved to copewith practical problems as non-standardized infrastructure and selectivity issue inprotection system, and the proposed isolation algorithm is simulated.Further system restoration solution for mesh distribution systems is analyzed fordistribution system in Turkey and expert system based algorithm is proposed.