Simulation-based comparison of some GMTI techniques
Bazı GMTI tekniklerinin simülasyon tabanlı karşılaştırması
  1. Tez No: 238305
  2. Yazar: CAN BAKTIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gelişen radar teknolojisi ile radarlar, düşman hakkında hızlı, doğru ve güvenilir bilgi edinme ihtiyacı nedeniyle hava platformlarında da kullanılmaya başlanmıştır. En önemli ve taktik açıdan en çok ihtiyaç duyulan bilgi gözlem alanı içerisindeki hareketlerin bilgisi olmuştur. Fakat yoğun kargaşa ortamına gömülü olan yeryüzünde hareket eden hedeflerin tespit edilmesi problemi bugün bile çok zor bir çalışmadır. Operasyonun geometrisi, uçuş seyri ve kargaşa yapısı bu problemin en etkili parametrelerini oluşturmaktadır.Son yirmi yıl içerisinde üzerinde çalışılmakta olan bazı ?Yeryüzünde Hareket Eden Hedeflerin Gösterimi? (GMTI) teknikleri bulunmaktadır. Bu tez kapsamında bu tekniklerden bazılarının gerçekçi bir ortam üzerinde gerçeklenmesi ve başarımlarının karşılaştırması yapılmaktadır.Tez kapsamında, kargaşa ve gürültü sinyallerini içeren bir ortamın üretildiği, bu ortam üzerine hedefleri konumlandırarak benzetimlerinin yapıldığı ve GMTI tekniklerinin üretilen ham veri üzerine uygulandığı bir GMTI simülatörü geliştirilmiştir. Kargaşa içi hareketlerin de (ICM) olduğu kargaşa sinyallerinin farklı kargaşa dağılımları için üretilmesi tezin en önemli kısımlarından biridir.Bu tez kapsamında incelenen GMTI teknikleri ?Displaced Phase Center Antenna? (DPCA), ?Along-Track Interferometry? (ATI), ?Adaptive DPCA?, ?Pre-Doppler Sigma-Delta STAP? ve ?Post-Doppler Sigma-Delta STAP? teknikleridir. Bu teknikler, çeşitli çevresel şartlardaki kargaşa bastırma ve hedef tespit etme performanslarına göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing radar technology, radars have been started to be used in the airborne platforms due to the need of fast, accurate and reliable information about the enemies. The most important and tactically needed information is the movements in an observation area. The detection of a ground moving target buried in a dense clutter environment from a moving air platform is a very challenging problem even today. The geometry of the operation, the course of the flight and structure of the clutter are the most effective parameters of this problem.There are some ?Ground Moving Target Indication? (GMTI) techniques that have been studied for the last twenty years to overcome this problem. In this thesis, the simulation of some of these techniques in a realistic environment and the comparison of their performances are discussed.In this work, a GMTI simulator is developed to generate the environment containing the clutter and the noise signals, to locate and simulate the targets in this environment and to apply the GMTI techniques on the raw data generated by the simulator. The generation of the clutter signals including the internal clutter motion (ICM) for different types of clutter distributions is one of the most important parts of this thesis.The GMTI techniques being investigated throughout this thesis are ?Displaced Phase Center Antenna? (DPCA), ?Along-Track Interferometry? (ATI), ?Adaptive DPCA?, ?Pre-Doppler Sigma-Delta STAP? and ?Post-Doppler Sigma-Delta STAP? techniques. These techniques are compared according to their clutter suppression and target detection performances under different environmental conditions.