Yan dalda furan halkası ve oksim esterleri taşıyan yeni metakrilat monomer ve polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new methacrylate monomer and polymer included in branch side furan ring and oxime
  1. Tez No: 238306
  2. Yazar: ÖZKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında önce (5-bromo-1-benzofuran-2-il)(fenil)-O-metakrilketoksim (BPMKO) monomeri sentezlendi ve karakterize edildi. Bu monomerle 2-Okso-2-[4-(Fenilkarbonil)Fenoksi]Etil Metakrilat (BOEMA) monomerinin 1,4 dioksan çözücüsünde AIBN başlatıcısı ile 60±1 oC sıcaklıkta kopolimerizasyonu gerçekleştirildi Kopolimerler IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri ile karakterize edildi. Elementel analiz ile kopolimerdeki BPMKO ve BOEMA bileşimi belirlendi. Monomer reaktivite oranları, Kelen-Tüdos (K-T) ve Fineman Ross (F-R) metodları kullanılarak hesaplandı. Kopolimerlerin termal davranışları, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve termogravimetrik analiz (TGA) ile incelendi
Özet (Çeviri)
In the this thesis, firstly (5-Bromo-1-Benzofuran-2-yl)(Phenil)-O-Methacrylketoxime (BPMKO) monomer was prepared and characterized. The free radical copolimerization of this monomer with 2-Oxo-2-[4-(Phenylcarbonyl)Phenoxy]Ethyl Metacrylate (BOEMA) was carry out in 1,4 dioxane solvent by using AIBN initiator at 60±1 oC. The copolymers were charecterized by IR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques. Elemental analysis was used to determine the molar fraction of BPMKO and BOEMA in the copolymers. The monomer reactivity ratios were calculated according to the general coplymerization equation using Kelen?Tüdos (K-T) and Fineman-Ross (F-R) linearization methods. The thermal behaviours of coplymers with various compositions were investigated by differantial scanning calorimetry (DSC) and thermogravimetric analysis (TGA).