165Ho izotopunun 1-100 MeV enerjili parçacıklarla reaksiyon tesir kesitlerinin teorik hesaplanması
Theoretical calculation of cross section of 165Ho isotope at 1-100 MeV incident energies
  1. Tez No: 238307
  2. Yazar: EŞREF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Reaksiyon tesir kesitlerinin deneysel olarak hesaplanması, deneysel düzenek ve ekonomik açıdan bir güçlük içermektedir. Bu sebepten dolayı tesir kesitlerinin uygun modelleme ve simülasyon programlarının kullanılması ile teorik olarak hesaplanması mümkündür.Bu çalışmada hedef çekirdek olarak Holmiyum-165 kullanılmış olup elde edilen teorik veriler daha önce çeşitli araştırmacılar tarafından yapılan deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Hedef çekirdek üzerine alfa, proton, nötron ve döteryum parçacıklarının gönderilmesi ALICE/ASH simülasyonu ile gerçekleştirilmiş ve alfa, proton, döteryum ve farklı sayılardaki nötron parçacıklarının çıkarımı ile oluşan nükleer reaksiyonlar incelenmiştir.Elde edilen teorik tesir kesitleri ile deneysel tesir kesitlerinin uyumlu olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Experimentally evaluation of nuclear reaction cross section in has a lot of difficulties because of experimental setup and economic conditions. Therefore theoretically evaluation of cross section could be possible by using suitable nuclear models and computer simulation programs.In this thesis, by using 165-Holmium element as target nucleus, theoretical cross sections were compared with experimental values which have been realized by several researchers. Incidence of alpha, proton, neutron and deuteron particles on target nucleus has been simulated by ALICE/ASH program and emission of alpha, proton and neutron particles was realized.Evaluated theoretical cross sections were in agreement with experimental values.