Zaman ortamı IP yanıtlarının araştırılması
- Tez No: 23831
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Son zamanlarda IP yöntemi» ölçü tekniklerindeki gelişmelere bağlı olarak uygulanabilirliğini sürekli arttırmaktadır. Bu çalışmada, yöntemin ülkemizde de uygulanabilirliğini arttırmak için, ölçü tekniği gelişmelerinden zaman ortamı ölçüsü araştırılmıştır. Konu ile ilgili bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar incelenerek, önemi görülenler bir arada sunulmuştur. Zaman ortamı ölçü tekniğinde, zaman sabiti ve frekans bağımlılığı parametrelerinin zamana göre değişimlerinden, sönüm eğrisi elde edilmiştir. Ayrıca, sönüm eğrisinin analizi ile ortamların karakteristik davranışları ortaya konulmuştur. Elektromanyetik polarizasyondan kaynaklanan tesirler bazen incelemek istediğimiz verilerle birlikte bulunurlar.Kuplaj olarak tanımlanan bu olay, sönüm eğrileri şeklinde tek düze ortamlarda,, dipol-dipol ve schlumberger elektrod dizilimleri için hesaplanmıştır. Yapılan değerlendirmelerde, büyük elektrod açılımları ve iletken ortamlarda kuplaj etkisinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently IP measurement has an increasing trend in its applicability related to the latest improvements in measurement techniques. This particular research has been emphasized a time domain measurement in order to increase the applicability of measurement techniques in Turkey. The methodology followed in this study was a screaning through the related studies done previously and a detailed study in the most critical researches among those are combined in accordance. In time domain measurement technique, time constancy and frequency variability parameters gave us the“decay curve”when their change considered in different times. In adition, decay curve analysis happened to gave us characteristics behavior of the environments. Sometimes, the effects of the electro-magnetic polarisation happen to be included in our sources of data. This is called“couplage”and measured by decay curves in homogeneous isotropic media under dipol-dipol and schlumberger electrod arrangements. In all evaluations and measurements it seems that the“couplage”increases its effect under large values of electrod separation and conductor environments.