Yüksek seviyeli mimari uyumlu benzetim modelleme veuygulama geliştirme aracı
High level architecture compliant simulation modeling and application development tool
  1. Tez No: 238324
  2. Yazar: ERSİN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ERDOĞAN SEVİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yüksek Seviyeli Mimari (YSM), Amerika Birleşik Devletleri SavunmaBakanlığı'na bağlı Savunma Modelleme ve Benzetim Ofisi (DMSO) tarafındangeliştirilen genel amaçlı bir mimaridir. YSM, ABD Savunma Bakanlığı'nın çoksayıdaki ve farklı türlerdeki benzetim projeleri arasında yeniden kullanılabilirliğive birlikte işlerliği sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. YSM, 1998 yılında OMG(Object Management Group) tarafından dağıtık benzetim uygulamaları için temelbir mimari olarak kabul edilmiş, 2000 yılında IEEE (Institute of Electrical andElectronics Engineers, Inc.) tarafından açık bir standart olarak onaylanmış vebenzetim dünyasında yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir mimari olmuştur.YSM, kurallar, arayüz tanımlamaları ve nesne model şablonundan oluşanbir mimari tanımıdır. Bu mimari tanımına uygun benzetim projesi geliştirmekoldukça detaylı ve karmaşık bir süreç gerektirir. Yazılım geliştiriciler, böyledurumlarda kendilerini karmaşık teknik detaylarla uğraşmaktan mümkünolduğunca kurtararan ve yazılım geliştirme sürecinde büyük kolaylıklar sağlayanyardımcı araçlara başvururlar. Ancak YSM yeni bir standart olduğu için bu türyardımcı araç sayısı çok azdır ve bu araçlar henüz yeterli olgunluk düzeyineerişmemiştir.Bu çalışmada, YSM standardına uygun olarak benzetim geliştirilmesineyardımcı olacak bir araç geliştirilmiştir. Bu araç kullanılarak benzetimmodellenebilir, yazılım kodu ve gerekli diğer dosyalar üretilebilir ve ayrıcadökümantasyon dosyaları oluşturulabilir. Bu araç sayesinde YSM uyumludağıtık benzetim geliştirme sürecinin karmaşıklığının azaltılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The High Level Architecture (HLA) is a general purpose achitecturedeveloped by Defense Modeling and Simulation Office (DMSO) of Departmentof Defense (DoD). The HLA was developed to support reuse and interoperabilityacross the large numbers of different types of simulations developed andmaintained by the DoD. Later, it was adopted as the Facility for DistributedSimulation Systems 1.0 by the Object Management Group (OMG) in 1998. TheHLA was approved as an open standard through the Institute of Electrical andElectronic Engineers (IEEE) - IEEE Standard 1516 - in 2000 and has become awidely accepted architecture in the simulation world.The HLA is an architecture defined by means of rules, interfacespecifications and object model template. Software developers must haveextensive knowledge of the HLA to be able to develop HLA based simulationprojects succesfully. However, the software developers should also concantrateon the main business requirements as much as possible instead of consumingtheir valuable time with the technical aspects of the underlying framework. Atthis end, there are various case tools on the market to help to the developers.However, the HLA is a new standard and there are few case tools and these toolsare not so mature yet.This thesis is about developing a case tool to support developing HLAbased simulations. The developed tool helps to the developers while modelingthe simulation, building software code and preparing the documentation. Thetool is developed to reduce the complexity of HLA based simulation projects.