Farklı kaynaklardan elde edilen sayısal yükseklik modellerinin ortofoto doğruluğuna etkilerinin araştırılması
Accuracy assessment of the effect of digital elevation models generated from different sources on orthophoto
- Tez No: 238348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortofoto üretiminde kaynak verilerden biri olan SYM' nin üretim yöntemi, grid aralığı ve girdi verilerinde ki farklılıkların, bu verilerden üretilen ortofonun doğruluğuna olan etkilerinin araştırılmasıdır. Bu uygulamanın daha önceki uygulamalardan farkı kullanılan kaynak verilerdir. Çalışma sırasında 1:60.000 ölçekli sayısal hava fotoğrafları, 3“×3”aralıklı SRTM verileri ve 10 m aralıklı sayısal eş yükseklik eğrileri kullanılmıştır. Blok dengeleme aşamasında dengelemeye dört farklı sayıda YKN dahil edilmiş ve her nirengi noktası tetkiki için dört farklı fotoğraf elde edilmiştir. Sayısal hava fotoğraflarından otomatik görüntü eşleme tekniği ile, SRTM ve eş yükseklik eğrilerinden ise raster yöntemi ile SYM'ler üretilmiştir. Bu verilerden üretilen ortofotolarda; çalışma bölgesine daha önce tesisi yapılmış olan sabit nirengi noktalarında okumalar yapılmış ve bulunan değerler dengelenmiş koordinat değerleri ile karşılaştırılıp analiz edilmiştir. Yine aynı çalışma bölgesi içerisinde farklı arazi arızalarına sahip bir alanda belirli noktalar seçilmiş ve oluşturulan stereo modelden bu noktaların koordinat değerleri; arazi yüzeyine çok iyi yaklaşılmak süretiyle okunmuştur. Uygulama sonrası aynı noktaların ortofotodan okunan değerleri karşılaştırılıp tetkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to search the effects of the differences in production method of Digital Elevation Model (DEM), which is one of the source data in ortophoto production, as well as in grid intervals and input data, on the accuracy of the ortophoto that is produced by those data. The difference between this application and those the previous ones is the source data that is used. 1:60.000 scaled digital aerial photographs, SRTM data at 3“x 3”intervals and dijital contour lines at 10 m. intervals have been used during the study. At block adjustment stage, Ground Control Points in four different quantity have been included and four different photographs have been obtained for every investigation of triangulation mark. DEMs have been produced by means of Digital Image Matching technique from Digital Aerial Photograps while by means of raster technique from SRTM and contour lines. In ortophotos that are produced from those data; readings had been implemented on permanent triangulation points that were established on working area before, and obtained values had been analyzed through the comparison with the adjusted coordinate values. Again in the same working area, specific points have been chosen on a region that has diverse land characteristics, and coordinate values of those points have been read from the stereo model by way of approaching to land surface excellently. Afterwards, values of the same points that were read from ortophoto had been examined through comparison.